Zpět na výběr rostliny

Malinoostružiník

Malinoostružiník pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Je třeba zmínit se i o méně známém drobném ovoci, tvz. hybridních ostružinách. Jsou mimo Českou republiku s úspěchem pěstěny přes sto let a jsou velmi významné. Plody dosahují až trojnásobné velikosti než u ostružiníku, barvy většinou červené a s vyšším obsahem vitamínu C. Vynikají zejména zcela ojedinělým arómatem. Potřebují ale poměrně drsné klimatické podmínky, zastínění, chladné počasí a vlhkou, živnou půdu.

Řez

Plodí hlavně na jednoletých výhonech, proto se starší výhony v zimě řežou. Když se mladé výhony začnou shýbat k zemi, začněte je vyvazovat. Zejména vhodné k tomu jsou drátěnkové mřížky, které si snadno na zahrádce vytvoříte.

Choroby a škůdci

Na nemoci nejsou náchylné. Problémem bývá tráva a další podrost, který jim silně konkuruje, proto je dobré okolí výhonů mulčovat, případně nastýlat.

Ze škůdců je nejvýznamnější ptactvo. Plody dozrávají dříve než většina ostatních plodů, pro ptactvo tak jsou vítanou změnou jídelníčku. Ochranu bych doporučoval provést stínící plachtou, případně sítí proti ptactvu.

Odrůdy

Jen pro zajímavost uvádíme několik odrůd, které jsou v Západní Evropě spolehlivě vyzkoušené s dobrými výsledky. V Čechách a na Moravě zatím není příliš zkušeností s pěstěním, proto jsou uvedené odrůdy výzvou pro experimentující zahrádkáře.

Laxtonberry

Odrůda s kulatými plody, trochu se podobají malinám.

Thornless Boysenberry

Beztrnná odrůda, plodnost je menší.

Boysenberry

Jsou zase díky vyšší cukernatosti vhodné pro výrobu marmelád. Tvarem keře připomínají poléhavé ostružiníky.

Loganberry

Má veliké rudé, až načernalé plody, trochu kyselejší. Je vhodná zejména k zavařování.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Malinoostružiníku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Malinoostružiníku


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.