Zpět na výběr rostliny

Mečík

Mečík pěstují: pckop, nosanek


Mečík je jedna z nejznámějších u nás pěstovaných hlíznatých rostlin. Klasické jsou mečovité listy a klasovité květenství. Pocházejí z jižní Afriky, některé ale i ze střední Evropy – Mečík bahenní (G.paluster). Šlechtěny jsou ale od 17. století mečíky africké. Vzniklo tak okolo statisíc kultivarů s květy snad ve všech barvách, dokonce i šedé a hnědé květy, květy zkadeřené i vícevarevné, drobné druhy vysoké pouze 30 cm i 120 cm velké odrůdy.

Mečíky kvetou od července do září.

Stanoviště

Půda by měla být bohatá na živiny. Nejlepší jsou písčitohlinité půdy a slunné stanoviště.

Rostlina nesnáší suché, těžké a zamokřené půdy a větrnné polohy. Vyšší odrůdy je třeba vyvazovat.

Jedná se o výbornou květinu k řezu. Ve váze vynikne její krása mnohdy více než v záhoně. Do vázy se řežou těsně před rozvitím prvního poupěte.

Péče

Hlízy vysazujeme do půdy počátkem května, 8 až 12 cm pod zem do vzdálenosti asi 20 cm dle odrůdy. Pokud budeme provádět výsadbu postupně od března do května, prodloužíme tím značně dobu květu mečíků v zahradě. Květy totiž vydrží na rostlině poměrně krátkou dobu – max 14 dní. Po odkvětu stvol odstraníme. Na podzim, v říjnu hlízy vyjmeme z půdy a necháme oschnout. Pak je uložíme do krabice s pilinami a umístíme na chladné, suché, tmavé místo, kde přezimují.

Po celou dobu růstu a kvetení jsou mečíky náročné na dostatek vláhy.

Mečíky vytvářejí každým rokem nové hlízy. Mnohdy mají okolo sebe v půdě poměrně velké množství malých, dceřiných hlíz tzv.brutu. Z něj lze asi za tři roky vypěstovat nové kvetoucí rostliny.

Plané odrůdy se množí i semeny.

Rady a tipy

Ve středověku si prý muži brali hlízy mečíků k sobě jako talismany do boje. Mečík bahenní je zákonem chráněná ohrožená rostlina. Na našem území se vyskytuje jen velice vzácně. Jedná se o vlhkomilný, zcela mrazuvzdorný druh.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Mečíku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Mečíku


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.