Zpět na výběr rostliny

Měsíček

Měsíček pěstují: Janaen


Měsíček je velice známá, léčivá a nenáročná letnička. Pochází z oblastí Středozemního moře a na našem území se pěstuje bezmála 600 let. Na začátku rostla v selských zahradách a využívala se hlavně k léčebným účelům. V dnešní době jí přibyl ještě význam okrasný.

Květy má žluté nebo oranžové, jednoduché nebo plné, na noc se zavírají. Je vysoká 40–70 cm.

Kvete od května do zámrazu.

Stanoviště

Na stanoviště není rostlina příliš náročná. Daří se jí na slunci, ale pokvete i ve stínu. Půda je lepší vápenitá. Měsíček bývá často pěstován jako přeplodina ke všem druhům zeleniny, výborně chrání zejména rajčata proti háďátkům a sviluškám.

Je idealní zelené hnojení.

Péče

Péče je velice snadná, zvládnou ho i děti. Měsíček vyséváme v dubnu rovnou na záhon, po špetkách, spon 30 cm, mírně zasypeme. Přibližně za 10 týdnů se již můžeme těšit z prvních květů. S výsevem můžeme v mírnějších oblastech začít už na podzim, z květů se pak na jaře můžeme těšit už o měsíc dříve. Rostlinu je dobré zaštípnout, aby se rozvětvila. Půdu okolo rostliny kypříme. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Za sucha zaléváme. Kvete nepřetržitě celé léto.

Během vegetační doby můžeme dosít další semínka, kvetení ještě prodloužíme. Na podzim lze snadno sebrat z rostlin vyzrálá semena. Někdy se měsíček množí samovýsevem. Výjimečně je dvouletý.

Rady a tipy

Měsíček byl a je používán v medicíně. Odvar se používá při menstruačních bolestech a křečích, na záněty očí a dásní, čistí krev. Měsíčková mast má antiseptické účinky, léčí rány, ekzemy, záněty kůže.

Okvětní lístky mohou nahradit v kuchyni šafrán.

Pro všechny tyto účely používáme jen chemicky neošetřené rostliny.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Měsíčku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Měsíčku


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.