Zpět na výběr rostliny

Měsíčnice

Měsíčnici pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Zajímavá dvouletka pochází z jižní Evropy. Je vysoká 30–100 cm. Kvete v květnu a červnu fialovými (odrůda alba bílými) drobnými kvítky.

Důvod jejího pěstování je ale hlavně pro dekorativní semeníky, které zůstanou po vypadání semen z tobolek. Jedná se o „průsvitné penízky“, které vydrží dekorativní dlouho na záhonu, používají se ale zejména do suchých vazeb.

Stanoviště

Nejvhodnější je slunné místo, dobře poroste ale i v lehkém stínu listnatých stromů. Půda by měla být kyprá a humózní.V chudších půdách nebude rostlina tak mohutná.

Pro suché vazby je dobré semeníky nechat zcela uzrát, nejdříve jsou zelené, pak seschnou a zhnědnou. Z vyschlých tobolek můžeme semena opatrně vyjmout. Zbylé rostliny s „penízky“ už nemusíme dále sušit, lze je rovnou použít k dekoraci.

Péče

Rostlina se obvykle pěstuje jako dvouletka, semena zasadíme rovnou do půdy na začátku léta, do zimy vyrostou listy a na jaře měsíčnice vykvete. Je možné semena zasadit až na jaře, rostlina pak stihne vykvést i mít semena v témže roce, jen je celkově drobnější.

Nepotřebuje hnojení ani předpěstování, jedná se o zcela nenáročnou rostlinu, která se ve vhodných podmínkách může stát i obtížným plevelem.


Diskuze

O Měsíčnici ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Měsíčnice


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce