Zpět na výběr rostliny

Modřenec

Modřenec pěstují: Lenka 38, iris66, dracna, Janaen


Modřenec je vytrvalá rostlina – cibulovina, z čeledi liliovitých. Kvete modrými hrozny květů na neolistěném stvolu. Výška rostliny se pohybuje od 10 do 30 cm.

Původem je ze Středozemí, některé druhy jsou původní v Turecku. U nás se nejčastěji pěstuje modřenec hroznatý (M. neglectum), který se v našich podmínkách dobře rozrůstá a modřenec širokolistý (M. latifolium) se štíhlými hrozny a s bílým okrajem květů. Existují už i odrůdy z květem růžovým, fialovým nebo bílým.

Květy slabě voní.

Stanoviště

Nejlépe se rostlině daří na suchých místech, ve výživné, hlinité, vápenité půdě. V dobrých podmínkách se snadno rozrůstá. Hezký je v trávníku, v trvalkovém záhoně nebo pod keři. Je vhodné modřenec vysadit k trvalkám, které svými listy zakryjí po odkvětu modřenců jejich nevzhledné žloutnoucí listy. Také trávník bychom měli posekat až po úplném uvadnutí listů.

Péče

Modřenec je nenáročná rostlina. Cibule modřence sázíme na podzim do hloubky asi 10 cm (dvojnásobek velikosti cibule). Některé odrůdy vytvoří už na podzim úzké delší listy. Zvláštní ochranu na zimu nevyžaduje. Vykvete v únoru až dubnu, podle druhu. Listy po odkvětu neodstraňujeme, až po jejich úplném zežloutnutí, když se z nich zásobní látky přesunuly do cibule.


Diskuze

O Modřenci ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Modřence


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce