Zpět na výběr rostliny

Mokrýš

Mokrýše pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Tato vytrvalá bylina patří do čeledi lomikamenovitých. Roste poměrně hojně na severní polokouli, v mírném pásmu. Nejvýznamější jsou dva druhy:

Mokrýš střídavolistý

Je vysoký až 20 cm, má hranatou nevětvenou lodyhu, střídavě rostloucí žlutozelené listy na okrajích vroubkované.

Výskyt

Roste poměrně hojně v lužních lesích, často lemuje břehy horských potoků. Vyžaduje vlhkou půdu, kyselou, bohatou na minerály. Jeho výskyt indikuje vysokou hladinu podzemní vody. Nesnáší vápenité půdy, přímé slunce a sucho. Rozmnožuje se semeny, které roznáší voda.

Mokrýš vstřícnolistý

Je nižší, pouze do 10 cm. Jeho porost vytváří koberce. Lodyha je opět hranatá, lodyžní listy jsou vstřícnolisté – to je důležitý odlišovací znak od mokrýše střídavolistého.

Výskyt

Roste hojně v horských oblastech, hlavně v severních a západních Čechách, na stinných místech. Je vzácnější než mokrýš střídavolistý, z hlediska ohrožení je hodnocen jako vzácnější druh.

Oba druhy mokrýšů kvetou na jaře, od března do května žlutými květy bez korunních lístků. Jedná se o poměrně křehké rostliny, snadno se lámou.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Mokrýši ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Mokrýše


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.