Zpět na výběr rostliny

Mrazuvzdorný bramboř

Mrazuvzdorné bramboříky pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Hlíznaté drobné rostliny jsou původní v Malé Asii a ve Středozemí. Jejich květy se objevují jednotlivě na květních stvolech a okvětní lístky jsou vztyčené vzhůru. Listy mívají kresbu. Ve střední Evropě je původní brambořík nachový (C.purpurascens), který se volně vyskytuje na Moravě a v Rakousku v listnatých lesích. Volně rostoucí je chráněný.

Mrazuvzdorné bramboříky kvetou podle druhu od jara až do podzimu. Nejpěstovanější brambořík neapolský (c. hederifolium) kvete od září do listopadu a má krásné listy s kresbou podobnou břečťanu, chráněný Cyclamen coum kvete v únoru a brambořík nachový v červenci a v srpnu. Barvy květů jsou u všech druhů podobné od bílé a růžové přes nachovou až po červenou.

Stanoviště

Bramboříky vysazujeme do polostínu, do nepřemokřené humózní půdy. Výborně rostou pod listnatými stromy na chráněném místě.

Péče

Hlízy sázíme podle odrůdy v době vegetačního klidu (neolistěné a nekvetoucí) poměrně mělce, příliš nezasypáváme. Kvetou obvykle druhým až třetím roce po výsadbě. Na zimu je prospěšná nastýlka ze suchého listí. Příliš často je nepřesazujeme.

Možné je také pěstování ze semen, která vyséváme v březnu do pařeniště. Semeny se bramboříky také velmi snadno množí.

Rady a tipy

Mrazuvzdorné bramboříky nezaměňujme s pokojovými Cyclamen persicum. Ty mráz nesnášejí a mají daleko větší květy.

Hlízami bramboříků se dříve krmil dobytek. Obsahují velké množství škrobu.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Mrazuvzdorných brambořících ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Mrazuvzdorných bramboříků


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.