Zpět na výběr rostliny

Muškát velkokvětý

Muškát velkokvětý pěstují: Achdarek, Lenka 38


Patří do čeledi Kakostovité. U nás se pěstují tři nejznámější druhy, které si jednotlivě popíšeme níže.

Péče

Potřebuje dostatek světla, nevadí jí ani přímé slunce. Teploty během léta snáší vysoké, při vegetačním klidu maximálně do 10°C. Zálivka pravidelná, v létě podle teploty. Nesmíme ale přemokřovat.

Každý rok na jaře přesadíme do nové zeminy. Během léta pravidelně zaléváme a přihnojujeme. Na podzim po odkvětu rostliny seřízneme podle potřeby a dáme do chladné místnosti. Omezíme zálivku a zalíváme jen tak, aby byl kořenový bal mírně vlhký.

Zemina a hnojení

Substrát středně těžký, dobře propustný. Muškát nesnáší přemokření, takže dospod nádoby je nutné dát drenáž. Na drenáž používáme keramzit, štěrk a různé druhy kamínku.

Přihnojujeme pravidelně jednou za 2 týdny 0,2 až 0,3% roztokem. Používáme hnojivo Pelargin nebo Kristalon. Nehnojíme během vegetačního klidu.

Množení

Množíme semenem nebo řízkováním. Řízky odebíráme ze zdravých matečních rostlin od srpna do prosince. Používáme stimulátor na dobré zakořenění a napícháme po více kusech do truhlíku. Koření 3 týdny při teplotě 20°C.

Semenem rozmnožujeme muškát páskatý, protože řízky špatně koření. Semena odebíráme po odkvětu. Vyséváme v prosinci až v lednu do lehké zeminy. Klíčí při teplotě 20 až 22°C. Už za tři až čtyři dny jsou vidět mladé rostlinky.

Choroby a škůdci

Pelargónie trpí virovými a houbovými choroby – botritida, rez, korkovitost. Ze škůdců si musíme dát pozor na mšice, molice a svilušky.

Druhy

Muškát páskatý (Pelargonium zonale)

Má vzpřímený vzrůst. Listy dužnaté, okrouhlé na povrchu chloupkaté s tmavým páskem. Některé Druhy jsou ozdobné listem a můžeme je vidět panašované. Květy v bohatém okolíku, jednoduché nebo plnokvěté v různých barvách.

Pelargónie zonale kvete po celé léto. Přezimuje při nižší pokojové teplotě 10 až 12°C na světle. Používáme je do truhlíku.

Muškát převislý (Pelargonium peltatum)

Má tenké převislé výhony. Listy jsou oválné až srdčité, mírně laločnaté. Květy jsou v okolíku a jsou převislé.

Přezimují ve tmě při teplotě okolo 5°C. Výhony na podzim musíme ostříhat a to tak, že necháme jen 3 až 5 listů (oček). Odstřižené výhony můžeme nařízkovat. Muškát převislý používáme do závěsných nádob.

Muškát velkokvětý (Pelargonium grandiflorum)

Roste vzpřímeně a má keřovitý tvar. Má dřevnatý stonek, listy po okraji pilovité, povrch mírně chloupkatý. Květy jsou velké, jednobarevné nebo vícebarevné.

Přezimuje při nízkých teplotách do 10°C, při světle. Používáme je jako solitéry, protože dokážou vytvořit opravdu velkou bohatou rostlinu.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Muškátu velkokvětém ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Muškátu velkokvětého


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.