Zpět na výběr rostliny

Náprstník

Náprstník pěstují: sud


Náprstník je dvouletá rostlina. Jedná se o až 180 cm vysokou rostlinu, z přízemní růžice listů vyrůstá olistěný stonek, který se nikdy nevětví. Na jeho konci jsou zvonkovitá květenství připomínající náprstek. Uvnitř mívají tmavé tečky. Listy na rostlině jsou největší při zemi, směrem vzhůru se zmenšují. Náprstníky kvetou v červnu a červenci bíle, žlutě a v odstínech růžové, zahradní kultivary až purpurové. U nás roste volně v lesích základní druh náprstník růžový (D.purpurea), na zahradách bývá obvykle pěstován kultivar ze skupiny excelsior s bohatšími, hustšími hrozny květů.

Stanoviště

Volně v přírodě rostou náprstníky v lesích, na pasekách. K dobrému růstu potřebují kyselou půdu a polostín. Výborně se hodí do přírodních zahrad.

Péče

Semena rostliny vyséváme nejlépe do pařeniště v dubnu a květnu. Semena nezasypáváme, klíčí na světle. Do podzimu vytvoří přízemní růžici listů, kterou přesadíme v září na stanoviště. Příštím rokem, na začátku léta náprstník vykvete. Odkvetlá květenství nemusíme odstraňovat. Náprstníky se v dobrých podmínkách snadno množí samovýsevem nebo obrůstají z přízemní růžice. Vydrží tedy na zahradě mnohem více let. Jsou poměrně odolné vůči chorobám a škůdcům a nepotřebují zvláštní péči.

Rady a tipy

Náprstníky jsou jedovaté a zároveň léčivé rostliny. Jejich použití ale svěříme raději do rukou odborníků. Obsahují kardenolidní glykosidy, například digitoxin, které se používají v medicíně k úpravě srdeční činnosti. Nejvíce účinné látky obsahují listy.

Diskuse:

Náprstník na předzahrádce


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Náprstníku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Náprstníku


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.