Zpět na výběr rostliny

Narcis

Narcis pěstují: Lenka 38, Janaen


Narcisy jsou velice populární cibuloviny příbuzné sněženkám, hvězdníkům a řemenatkám. Pěstovaly se již ve starém Řecku. Nejpopulárnější jsou ale v Anglii, dokonce více než v Holandsku. Snad proto, že vyžadují vlhčí půdu než tulipány. Většina druhů je původních ve Středozemí.

V současnosti existuje přibližně 15 tisíc druhů, které jsou rozděleny pro přehlednost do 11 skupin podle květu.

Z cibule vyrůstá bezlistý stvol, který nese jeden nebo více květů dle odrůdy.

Narcisy kvetou od března do května v odstínech žluté a oranžové, velice známý je bílý narcis (N. poeticus). Květy jsou jedno i vícebarevné, jednoduché i plné, trubkovité. Výška rostlin se pohybuje od 8 do 60 cm.

Stanoviště

Jedná se o naprosto nenáročnou rostlinu. Na rozdíl od jiných cibulovin je lepší vlhčí půda, ale pozor na přemokření.

Narcis je hezký jak v truhlících, tak v záhonech, na loukách. Vždy ale platí jedna zásada – neodstraňovat zelené listy. Proto je dobré umístit narcis tam, kde větší trvalky překryjí svými listy žloutnoucí listy narcisů. Nejsou například vhodné okraje záhonů, také výsadbu do trávníku je dobré promyslet.

Péče

Cibule sázíme nejlépe v září. Při výsadbě dáváme pozor, abychom nepoškodili cibulím kořeny. V lehkých půdách sázíme hlouběji (asi 10 cm pod povrch dle velikosti cibule), v těžkých mělce. V únoru je možné zasypat místo výsadby slabou vrstvou kompostu a pohnojit plným hnojivem. Po odkvětu odstraníme odkvetlý květ, ale listy necháme zcela zežloutnout.

U narcisů se nevyvíjí každý rok nová cibule, tak jako u tulipánů, proto mohou zůstat na jednom stanovišti 3 – 4 roky. Pokud chceme narcisy přesadit, nejlepší doba je v červnu a červenci. Botanické druhy se samy množí a nemusejí se vůbec přesazovat. Narcis je zcela mrazuvzdorný.

Rady a tipy

Narcis je jedovatá rostlina, zvláště cibule obsahuje alkaloidy. Proto nechutná hrabošům a myším.

Do vázy dáváme narcisy samostatně, jiné květiny vedle nich rychle uvadnou. Předejít tomu můžeme tak, že necháme řezané stvoly dlouho vyluhovat ve vodě a pak teprve je přidáme k ostatním rostlinám do nádoby.

Narcisy se mohou sázet po tulipánech, ale ne naopak.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Narcisu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Narcisu


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.