Zpět na výběr rostliny

Nestařec

Nestařec pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Tato velice známá letnička pochází z Jižní Ameriky, z Mexika, kde roste jako trvalka. Do Evropy byla dovezena v 18. století. Bylo vyšlechtěno mnoho druhů. Nízké kultivary do truhlíků, vysoké, plnokvěté se silným stonkem vhodné k řezu. Listy jsou drsné. květenství kulovité. Nestařec kvete v odstínech modré a růžové, byly vyšlechtěny také bílé odrůdy, které nejsou tolik oblíbené, protože při odkvétání květy hnědnou. Oběvují se už i modrobílé a modrofialové velice dekorativní odrůdy. Kvete od června až do prvních mrazů.

Stanoviště

Nestařec vysazujeme na slunce, v polostínu se vytahuje a málo kvete. Na půdu květina není náročná, lepší jsou ale půdy výživné, humózní. Během léta můžeme přihnojit tekutým hnojivem. Rostlina je velice choulostivá na vítr, déšť a mráz. Jinak se jedná o poměrně nenáročnou letničku. Dobře snáší i přesazování za květu.

Podle odrůdy je možné nestařce vysadit do truhlíku, jako obrubu na záhon, oblíbený je v parcích, vhodný je i k řezu. Květiny ve váze vydrží až týden.

Péče

Velice drobné semeno nestařce vyséváme v únoru a březnu do pařeniště, lehce zasypeme. Klíčí při 15–18°C. Zeminu pro výsev udržujeme stále vlhkou. Na stanoviště rostlinu vysazujeme až koncem května, je velice citlivá na mráz. Během růstu odstraňujeme odkvetlé květy, rostlinu zaštipujeme, aby si udržela kompaktní tvar. Poleví–li v kvetení, je možné ji hluboko seříznout, znovu obroste a vykvete.

Rady a tipy

Její název pramení od slova „nestárnoucí“, protože květy opravdu téměř nevadnou a nové překrývají staré.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Nestařci ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Nestařce


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.