Zpět na výběr rostliny

Netřesk

Netřesk pěstují: Jura007, Lacenka, patinka12, Janaen, iris66


Tyto rostliny patří na suchá, skalnatá stanoviště, vytváří přízemní růžice listů, mají dužnatý stonek, květenství je ve vrcholíku, který vykvétá v červenci až srpnu. Patří do čeledi Crassulaceae – Tlusticovité.

Netřesk pavučinatý (Sempervivum arachnoideum) vytváří malé růžičky, které jsou obaleny bílými vlákny, kvete růžově. Sempervivum pumilum kvete červenofialově.

Stanoviště

Potřebují slunná, suchá místa, půda písčitá, propustná. Snášejí sucho i úpal.

Množení a sázení

Množíme dělením na jaře.

Péče

O netřesk se skoro nemusíte starat. Miluje slunce a snadno se vypořádává se suchem, vydrží bez vody velmi dlouho. Kromě přímého světla potřebuje propustný substrát, nedělá jí problém růst mezi kameny. Rychle se rozmnožuje dceřinnými netřesky, které se tvoří okolo něj. Vyloženě venkovní rostlina vydrží i tuhou zimu.

Choroby a škůdci

  • Padlí (Erysiphceae)
  • Botryotiniová skvrnitost (plíseň šedá, Botryotinia fuckeliana)
  • Háďátka

Použití

Do skalek, na obruby, do koryt, na střešní zahrady, do spár mezi kameny, na suché svahy.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

Netřesk – pěstování, fotky

Fotky Netřesku

oldacz, 14.02.2013 napsal(a):
Nejvíce se mi osvědčilo pěstování na suťovisku mezi štěrkem a kameny. Mladé rostlinky přenáším na pískoviště a větší růžice nechávám na suti a ve štěrbinách. Po přesazení pod ně nasypu trochu substrátu. Netřesků je hrozně moc, sám jich mám okolo 50 variant. Nemám to přesně spočítaný, sem tam něco zabijou mravenci. Po plísních a háďátkách jsou to nejhorší spoluobyvatelé zahrady. Neustále kradou, kopou, žerou a likvidujou, na co přijdou. A nejde je vyhnat.
george5167, 11.08.2012 napsal(a):
Netřesky v dnešní nabídce jsou vlastně novinkou. Literatura udává, že existuje asi 1800 hybridů. V každém případě je možné konstatovat, že jsme o sempervivech dlouho nic nevěděli. Mám dojem, že spousta hybridů vznikla v 70. letech minulého století. Pro mne po pěstování všech těch saxifrág, pleionek, prostě alpinek, jsou moderní semperviva prostě objev. Protože nejsem botanik, zjednodušil jsem si sortiment takto : - bílá barva - žlutá barva - barva koženky - všechny kombinace s červenou - chlupaté růžice Všechny netřesky mám venku v exotické zahradě usazeny tak, aby vytvářely uzavřená políčka např. 30 x 30 cm, samozřejmě nepravidelná. Tím doplňují sukulenty. Kromě toho pojmenované druhy dávám v kořenáčích do zásobní zahrady. Srostou výborně v provrtaném tufu, péči nepotřebují žádnou. Pokud vykvetou, tak se růžice odstraní a během několika týdnů jsou mezery zaplněny. Nepoznal jsem vděčnější rostlinu, která se báječně fotografuje. Máte-li některé mimořádně pěkné druhy, nabídněte k odkupu nebo výměně. Dr Josífko
Jura007, 11.04.2010 napsal(a):
Ze své zkušenosti bych řekl, že netřesk vlastně žádné pěsttování nepotřebuje. Je jen potřeba vybrat vhodné stanoviště; mně se jako nejlepší jeví hrana "terasy" na stupňovitě členěné zahrádce. Je pravda, že pro netřesky je ideální propustná půda, ale u mě se jim daří i na těžké jílovité zemi. Jen je pořeba čas od času zredukovat dceřinné růžice a odstraňovat květní stonek po odkvětu a uschnutí stonku. Netřeskům sice nesvědčí, když jim voda podemele (např. po dešti) půdu pod kořeny, ale do určité míry se s tím dokáží vyrovnat.

Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.