Zpět na výběr rostliny

Nevadlec

Nevadlec pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Nevadlec je poměrně náročná letnička. Pochází z tropických oblastí Ameriky a Afriky. Zde se jeho listy používaly při přípravě pokrmů, podobně jako špenát. Dnešní podoba je výsledkem dlouhodobého šlechtění. V našich podmínkách můžeme nevadlec vidět ve dvou variantách. Ve var. cristata, její květ připomíná kohoutí hřeben a kvete převážně v odstínech červené a ve var. plumosa, která má vzpřímené květenství jedno i vícebarevné, většinou v odstínech žluté a červené. Oba dva typy rostliny jsou vysoké 30–50 cm, kvetou od července do září a jsou velice dekorativní.

Stanoviště

Nevadlec potřebuje hlavně teplé a slunné stanoviště chráněné před deštěm. Čím více tepla a slunce, tím lépe. Půda by měla být humózní, rostlina nesnáší přemokření.

Nevadlec můžeme pěstovat jak na záhoně, uplatní se zejména v pravidelných výsadbách, tak v nádobách. Tento způsob je oblíbenější, ale je třeba zajistit, aby nádoba nestála na chladné podložce (dlažba, vysoká tráva). Nevadlec potřebuje “nohy v teple“.

V dnešní době se nevadlec velice často prodává jako kvetoucí květina v květináči a pěstuje se jako krátkodobá pokojová květina. Při tomto způsobu pěstování je nutné zajistit rostlině přísun čerstvého vzduchu (alespoň občas ji vyneseme ven) a hlavně dostatek světla.

Péče

Rostlinu je třeba předpěstovat. Semena vyséváme v březnu do pařeniště, nezasypáváme, teplota by měla být okolo 18°C. Před výsadbou na stanoviště, koncem května, malé semenáčky ještě alespoň jednou přesadíme.

Rady a tipy

Jedná se o velice vhodnou letničku k sušení. Dlouho si zachovává barvu i tvar. Sušíme zavěšenou květem dolů, nikdy ne na slunci.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Nevadleci ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Nevadlece


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.