Zpět na výběr rostliny

Ocún

Ocún pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Ocún je krásná hlíznatá rostlina.Přirozeně roste ve střední a jižní Evropě a v severní Africe. Je příbuzný lilie.

Kvete na podzim v odstínech růžové, květy jsou jednoduché. Existují už i plnokvěté odrůdy s květy podobnými leknínům. V době květu nemá rostlina žádné listy, což je velmi dekorativní. Toho se často využívá v aranžerství.

Stanoviště

Ocúnům vyhovuje slunné stanoviště a výživná těžší půda. Vyniknou ve skupině na vlhčí louce, na zahradě i v nádobě.

Péče

Ocúny vysazujeme v srpnu. Zvláštností rostliny je, že ke kvetení nepotřebuje půdu ani vodu. Vykvete i z nezasazené hlízy. Doba kvetení je asi 2 až tři týdny. Po odkvětu ocún jakoby zmizí. Až na jaře se objeví úzké, lesklé listy a ve středu poměrně velký semeník. Listy vydrží poměrně dlouho a nesmí se odstranit, dokud nezežloutnou.

Botanické druhy se samy vysemeňují.

Druhy

Nejpopulárnější jsou druhy ocún jesenní (C. autumnale), který vyžaduje celoročně vlhčí půdu a ocún byzantský (C. byzantinum), který snese v létě sucho.

Rady a tipy

Jedná se o velice jedovatou rostlinu – obsahuje alkaloidy.

Ocún bývá často zaměňován s na podzim kvetoucími druhy šafránů. Šafrány ale nejsou jedovaté, jejich květy mají 3 tyčinky, ocúny jich mají 6.

Šafrán vytváří listy ihned po odkvětu a vydrží na rostlině celou zimu. Ocún má listy až na jaře.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Ocúnu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Ocúnu


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.