Zpět na výběr rostliny

Okrasné česneky

Okrasné česneky pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Okrasné česneky jsou cibuloviny, které pocházejí ze stepí a hor Asie, některé druhy jsou ze Středomoří. U nás se nejčastěji pěstuje česnek obrovský, který kvete v odstínech růžové a fialové od května do července. Květenství je kulovité, v průměru až 15 cm a vyrůstá na dlouhém neolistěném stvolu.

Existuje na 500 druhů okrasných česneků, známe odrůdy nízké do skalky, i vysoké až 120 cm vhodné do záhonů a k řezu. Druhy se od sebe liší vzhledem, tvarem listů a květů.V zahradách se často objevuje česnek zlatý, česnek azurový nebo česnek karatauský s dekorativní­mi listy.

Stanoviště

Česnek pochází ze stepí a hor, proto vyžaduje půdy suché, písčité, vyhřáté, dobře se mu daří na slunci. Jedná se o poměrně nenáročnou cibulovinu, často se však stane, že cibule přes zimu zmizí. Děje se tak v přemokřených půdách, ve kterých uhnije. Doporučuje se při výsadbě podsypat cibule vrstvou písku, který má funkci drenáže.

Rostliny vysazujeme podle druhu do skalek, nebo na záhony do společnosti jiných suchomilných trvalek. Krásný je třeba s levandulí, pupalkou nebo s okrasnými travinami. Velkou výhodou česneků je, že je odolný proti chorobám a škůdcům a není pochoutkou hrabošů a myší.

Péče

Okrasné česneky vysazujeme na podzim, nejlépe v září do hloubky asi 20 cm v písčitých a propustných půdách, v půdách těžších do hloubky menší. Před zimou je vhodná nastýlka z chvojí. Na jaře vytvoří česnek přízemní růžici listů, ze které vyroste na počátku léta stvol s květem. Po odkvětu je dobré rostlinu přihnojit plným hnojivem. Listy odstraňujeme až po zežloutnutí, tj. až přejdou zásobní látky z listů zpět do cibule. Některé druhy se snadno množí samovýsevem (česnek karatauský). Většina česneků je mrazuvzdorná vyjma těch ze Středomoří. Cibule se nemusí na zimu vyndavat ze země.

Rady a tipy

Květenství po odkvětu nemusíme odstraňovat, na záhonu je velice dekorativní i na podzim i v zimě. Hodí se také do suchých vazeb.

Vůní nezapře své příbuzné pažitku, cibuli a pór.

Na vlhké stanoviště a do polostínu se doporučuje vysadit česnek zlatý Allium moly).

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Okrasných česnecích ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Okrasných česneků


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.