Zpět na výběr rostliny

Okrasný tabák

Okrasný tabák pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Velice zajímavá letička. Původem je z Indie a v 15. století se dostala do Čech z Anglie. Ve své domovině se jedná o velkolistou trvalku. U nás nepřežije zimu, proto se pěstuje pouze jako letnička. Je poměrně vysoká, kolem 50 cm a kvete od července až do prvního mrazu. Nepěstuje se ani tak pro svoji krásu, jako pro nádhernou vůni květů. Trubkovité květy se otevírají večer a v noci, právě v tomto čase voní opravdu do daleka. Barva květů je nejčastěji bílá, přechází až do zelené, některé kultivary kvetou v odstínech červené a fialové.

V poslední době byly vyšlechtěny i kompaktnější, nižší formy, které kvetou i ve dne, jejich vůně se však ztratila.

Stanoviště

Jedná se o nenáročnou letničku. Půda je lepší humózní, stanoviště chráněné před větrem. Tabák můžeme vysadit jak na záhon do společnosti jiných letniček a trvalek, tak i do truhlíků, zde jsou vhodnější nižší formy.

Péče

Okrasný tabák je nutné předpěstovat. Semena klíčí na světle, nezasypáváme je, při teplotě okolo 20°C a vyséváme je do pařeniště v únoru a březnu. Před výsadbou na záhon je ještě alespoň jednou přesadíme. Rostliny sázíme do větší vzdálenosti, okolo 50 cm a raději je vyvážeme k opoře. Nehnojíme dusíkatými hnojivy, tabák pak málo kvete a má obrovské listy.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Okrasném tabáku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Okrasného tabáku

lang, 28.04.2011 napsal(a):
Okrasný tabák se dá doma přezimovat a koncem zimy snadno namnožit osovými řízky - velmi snadno zakořeňují.

Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.