Zpět na výběr rostliny

Olše lepkavá

Olši lepkavou pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Podlouhle kuželovitá koruna se skládá z kolmo odstálých větví. Jemně zubaté listy jsou vejčité, někdy až s vpadlou špičkou, čerstvě po rozvití jsou silně lepkavé. Nafialovělé lepkavé pupeny rostou na stopkách. Na stromě dlouho vytrvávají černé dřevnaté šištičky. Má bohatý kořenový systém.

Stanoviště

Roste v nižších až středních nadmořských výškách. Vyžaduje mokrou půdu, proto roste nejčastěji u vodotečí, jezer a rybníků, kde výborně zpevňuje břehy. Snáší stín a dokáže vytvářet hustě zapojené porosty poskytující výrazný stín.

Kultivary

Známý je kultivar s hluboko vykrajovanými listy Laciniata.

Zajímavosti

Na kořenech má drobné hlízky s bakteriemi poutajícími vzdušný dusík, kterým dokážou obohacovat půdu. Stínem a svými kořeny podporují samočistící proces vodních toků. Pařezy mají velkou výmladnou sílu a dokáží znovu obrůst. Po skácení nebo poranění vytéká červeně zbarvená míza, což bylo dříve pádným důvodem proto, aby lidé olše nekáceli. Lidové pověsti je totiž spojovaly s krvavými slzami strážkyně potoků.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Olši lepkavé ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Olše lepkavé


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.