Zpět na výběr rostliny

Orsej

Orsej pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Rostlina z čeledi pryskyřníkovitých (Rununculaceae) je původní v celé Evropě a v Přední Asii.

Orsej je vytrvalá rostlina, koření mělce, některé kořeny vytvářejí hlízky. Plazivé lodyhy dosahují délky až 30 cm, často zakořeňují a bohatě se rozrůstávají, čímž znehodncují pastviny a stávají se obtížným plevelem. Povrch rostliny je lesklý. Květ se objevuje brzy z jara, často těsně po odtátí sněhu, je lesklý, žlutý. Po odkvětu, obvykle v květnu, celá rostlina odumírá, v půdě zůstávají do příštího jara drobné hlízky.

Plodem jsou nažky. Orsej se ale většinou rozmnožuje vegetativně. V paždí některých listů vyroste pupen, z něj kořínek, vyvine se hlízka. Ta odpadne a zakoření. Mladé rostliny orseje nejsou jedovaté, chutnají hořce. V dospělosti je rostlina jedovatá.

Výskyt

Orsej roste v nížinách, na vlhkých místech, v parcích, zahradách, na loukách. Na nehnojených a neudržovaných stinných místech.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Orseji ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Orseje


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.