Zpět na výběr rostliny

Ostálka

Ostálku pěstují: iris66


Tato letnička je původem z Mexika. Kvete od července do září v různých odstínech žluté , červené a bílé, jen modrá barva chybí. Květy mohou být různě probarvené, plné, poloplné, jehlicovité, pomponkovité, jiřinovité. Některé ostálky mají květy velké až 10 cm. Bylo vyšlechtěno mnoho kultivarů od nízkých 20 cm po vysoké vhodné k řezu.

Ostálky mají vzpřímený vzrůst a drsný povrch.

Stanoviště

Na vhodném stanovišti při dostatečné zálivce je velice nenáročná.

Má ráda slunce, výživnou a výhřevnou půdu. Je dobré ji chránit před větrem.

Vytrvalý déšť a chladné léto ostálkám nesvědčí, málo pak kvetou a celkově nevypadají hezky.

Ostálka je hezká hlavně na záhoně ve společnosti jiných vyšších letniček a trvalek.

Péče

Ostálku je dobré předpěstovat. Semena vysazujeme v březnu do pařeniště, mírně je zasypeme, klíčí při 18° C. Na záhon rostliny vysazujeme až koncem května, jsou poměrně choulostivé na mráz.

Rady a tipy

Ostálka bývá často vysazována do zeleninových záhonů, hlavně mezi rajčata. Odpuzuje totiž háďátka.

Je možné ji použít k barvení látek. Barví hlavně červené a žluté květy, které musí být čerstvé, sušené ztrácí barvící schopnosti.

Ostálka je výborná rostlina k řezu do vázy, při časté výměně vody vydrží přes týden.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Ostálce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Ostálky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.