Zpět na výběr rostliny

Ostružiník

Ostružiník pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Tento popínavý keř se těší velké popularitě. Jde o dlouhověkou rostlinu, která každoročně dává bohatou úrodu plodů s vysokým obsahem vitamínu C. Často vytváří šlahouny delší pěti metrů. Pokud má ostružiník spolehlivě plodit, je potřeba, aby rostl v hluboké, živné a humózní půdě. Mají rádi přímé slunce, plody jsou potom cukernatější. Když má horší podmínky, může namrzat. Ostružiny jsou také poměrně náročné na přísun vody, který musíme občas zajišťovat. Výhony jsou u nekulturních odrůd porostlé ostny.

Řez

Po výsadbě se musí hluboce sestřihnout. Plodné výhony se zkrátí o jednu třetinu své délky, ostatní řežeme na jedno až dvě očka od země.

Sklizeň

Provádí se ručně a obezřetně, aby nebyly plody zbytečně poškozeny. Sklizeň je stejná jako u maliníku, jen s rozdílem, že ostružiny se sklízejí se středovým lůžkem.

Choroby a škůdci

  • Metlovitost
  • Virové mozaiky
  • Bejlomorka ostružinová
  • Malinovníci

Odrůdy

Poléhavé

Ostružiník sivý

Vyznačuje se značným přírůstkem tenkých plazivých šlahounů, které jsou doslova půdopokryvné. Plody zrají o 14 dní dříve, než většina ostatních ostružiníků, hůře se sklízejí. Mají výrazný matový povlak.

Převislé

Oregon thornless

Jde o beztrnnou odrůdu, se šlahouny delšími pěti metrů. Plodí dlouho, hojně a je velmi chutná. Výborně se hodí k zapékání do koláčů, výrobu šťáv a kompotů. Má větší a tvrdší semena. Čím úrodnější půdu jí dopřejete, tím více budete mít plodů, které se velmi snadno sklízejí. Má ale tendenci zplaňovat vyháněním ostnitých šlahounů – ty je třeba čas od času u země odstřihnout. Udržovací řez doporučuji velmi silný.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Ostružiníku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Ostružiníku


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.