Zpět na výběr rostliny

Ozdobnice

Ozdobnici pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Vzrůst je stroze vzpřímený, trsnatý, rákosovitý. Rozrůstá se pomocí krátkých výběžků. Listy jsou tmavě zelené, se stříbrným středovým proužkem a obloukovitě převisají. Různé druhy mají nádherné podzimní zbarvení. Květenství jsou laty, mají peřitý tvar a dle druhu, odrůdy, ve zralosti jsou barvy bělavé, stříbřité, hnědočervené. Některé odrůdy nekvetou vůbec, mají pouze ozdobné listy. Je vysoká 80–250 cm nebo 100–130 cm opět dle druhu a odrůdy. Kvete od srpna do září.

Stanoviště

Vlhké, čerstvé, živné zahradní půdy, na slunném, teplém místě.

Množení a sázení

Dělením na jaře, protože se v této se vyvíjí nové listy a lépe rostlina zakořeňuje. Rýčem jednoduše rozsekneme na jednotlivé oddělky, které pak zasadíme. Semenáčky nepoužíváme, jelikož nemají takovou kvalitu jako pěstované odrůdy. Lépe je ihned odstranit.

Péče

Trávy sestřiháváme až na jaře, protože tyto rostliny jsou ozdobné i přes zimu a také hrozí vyhnívání rostlin. Pravidelně přihnojujeme, dávkou zhruba asi 30–40g/m2. V létě pravidelná zálivka. Přes zimu je také důležitá přikrývka.

Choroby a škůdci

  • Padlí (Erysiphceae)
  • Botryotiniová skvrnitost (plíseň šedá, Botryotinia fuckeliana)
  • Háďátka

Použití

Jako solitera, do záhonu k nízkým trvalkám, před nižší keřové skupiny.

Druhy a jejich kultivary

Ozdobnice čínská (Miscanthus sinensis)

Má trsnatý, vzpřímený růst, rozrůstá se do široka, tvoří krátké výběžky. Listy jsou tmavě zelené, převislé, se středovým stříbrným proužkem. Květní laty péřité, kvete v srpnu až říjnu.

Kultivary: Zebrinus, Gracillinus, Sirene, Stricus, Undine.

Ozdobnice japonská (Miscathus gigantheus Aksel Olsen)

Pomocí krátkých výběžků se rozrůstá do širokého, trsovitého, vzpřímeného vzrůstu. Listy jsou modravě zelené, květenství stříbřitě šedé na péřitých latách, kvete v říjnu až listopadu, ale pouze po dlouhém, při dostatečné vlhkosti.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Ozdobnici ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Ozdobnice


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.