Zpět na výběr rostliny

Pajasan žláznatý

Pajasan žláznatý pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Rychle rostoucí strom má světle šedou až do dospělosti hladkou kůru. Velké složené listy připomínají listy jasanu, ale dosahují délky kolem ¾ metru, po rozemnutí vydávají výraznou nepříjemnou vůni. Větvičky jsou silné jako prst a málo se větví. Koncem léta jsou některé stromy doslova obaleny hustými trsy křídlatých, vrtulovitě stočených semen, která hrají různými barvami od žluté přes červenou až po vínově fialovou. Má mohutnou kořenovou soustavu.

Stanoviště

Pochází z Číny a u nás roste v nížinách a chráněných středních polohách. Je silně světlomilný a vyžaduje teplo. Výborně snáší plně osluněná místa s velmi suchou půdou i silně znečištěné městské ovzduší. Často se uchytí u zdi či v prasklině zástavby, daří se mu i na devastovaných, velmi chudých půdách.

Kultivary

Nebyly vyšlechtěny.

Zajímavosti

Velmi nenáročný a odolný strom se výborně hodí k oživení jednolitých betonových ploch či půd, kde jiné stromy růst nedokážou. Rozmnožuje se s velkou chutí kořenovými výmladky, takže pokácený strom často dlouho a neúnavně stále znovu vyráží. Křídlatá lehká semena mají velkou klíčivost a dokáží druh efektivně rozšiřovat. Pro svou neobyčejnou vitalitu a tendenci k šíření se jeho další vysazování nedoporučuje.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Pajasanu žláznatém ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Pajasanu žláznatého


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.