Zpět na výběr rostliny

Pandán

Pandán pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Patří do čeledi pandanovité. Má asi 650 druhů, pochází z Madagaskaru a Jávy.

Pandán je velká mohutná rostlina. Roste z krátkého kmínku, ale její listy mohou být dlouhé až dva metry. Listy jsou úzké, kopinaté, po okrajích ostnité. Listy mají barvu zcela zelenou nebo jsou zeleno bílé či žlutě pruhované. Tato rostlina se používá do velkých interiérů.

Péče

Potřebuje dostatek rozptýleného světla, ne však přímé slunce. V létě snese teploty až k 28°C, přes zimu však nesmí poklesnout pod 18°C. Zaléváme dostatečně, v létě rosíme na list.

Mladé rostliny přesazujeme každý rok z jara. Starší rostliny přesazujeme jen když je potřeba do dostatečně velké nádoby.

Zemina a hnojení

Potřebuje středně těžký humózní substrát. Musí být propustný a na dně drenáž. Hnojíme od dubna do července běžným hnojivem na pokojové rostliny.

Množení

Pandán množíme postraními výhony. Ty musí být velké 15 až 20cm, opatrně je oddělíme a zasadíme do květináče, kde je při teplotě 22 až 24°C necháme zakořenit.

Druhy

Pandanus veitchii

U nás je nejznámější a nejpěstovanější. Má dlouhé, mečovité listy, které jsou uspořádané ve šroubovici.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Pandánu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Pandánu


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.