Zpět na výběr rostliny

Pažitka

Pažitku pěstují: Lacenka, Barush, Janaen


Vytrvalá zelenina původem ze Středomoří a je velmi oblíbená po celém světě jako zelené koření k pokrmům. Může dorůst až 80 cm výšky, listy jsou vzpřímené tmavě zelené na průřezu kulaté. Květenství je okolík pětičetných, tmavě růžových kvítků, podepřených toulcem. Semena jsou drobná lesklá černé barvy.

Stanoviště

Potřebuje slunné vzdušné polohy, nevadí jí lehčí půda s dostatkem dostupného vápníku.

Péče

Pažitku množíme vegetativně dělením trsů od dubna do srpna. Nové trsy mají být minimálně 2–3 cm velké. Sázíme je do sponu 30–40×15 cm.

Výsevy se provádí do skleníku v srpnu a sadbu na trvalé stanoviště provedeme v březnu příštího roku.

Druhá možnost je provádět jarní výsev v únoru do skleníku a už v dubnu vysadíme rostliny ven. Stejně tak se může provést přímý výsev v květnu.

Výsevy podzimních kultur se provádí od poloviny února do poloviny března do skleníku a v polovině června sazenice vysazujeme na záhon. Sklízíme v říjnu nebo v listopadu.

Protože se běžně pěstuje na jednom stanovišti i několik let, je třeba počítat s tím, že pažitka může kvést a protože jsou květní stonky dřevnaté, je možné je odřezávat a ke konzumaci odebírat pouze jemné listy.

Závlaha většinou nebývá nutná.

Výživa a hnojení

Pažitka je zelenina druhé trati, ale pro zanedbatelný odběr malopěstiteli ji ke zdárnému vývoji stačí přihnojit vhodným NPK hnojivem v případě potřeby. Pokud ji pěstujeme jako rostlinu v nádobě, můžeme ji dodávat živiny jako pokojovým rostlinám ve formě hnojivového roztoku.

Choroby a škůdci

Pažitka je minoritně pěstovaná, proto pro ni nejsou povoleny pesticidy. Protože se pěstuje skoro v každé zahrádce na velmi malých plochách, a protože je i dost odolná nejhorším patogenům, nebývá nutnost provádět nějaké zásahy na ochranu rostlin. Někdy se přece jen mohou vyskytnout následující problémy:

Zasychání špiček listů způsobuje mnoho patogenů, které nějak poškodily nebo omezily funkčnost kořenové soustavy, proto pachatele většinou hledáme v půdě.

  • Rzivost cibule
  • Háďátko zhoubné
  • Vrtalka pórová

Druhy

Čínská

Kuriozita, také nazývaná česnekopažitka. Má jemné lístky s česnekovou vůní. Pokud rostliny kvetou, nejsou vhodné k jídlu až když je květenství zralé.

Erecta

Velmi vhodná pro pěstování v květináči a má dekorativní vzhled. Listy má tuhé, vzpřímené mají jsou velmi lahodnou chuť.

Jemná

Bohatá na vitamín C, listy má jemné sytě smaragdové barvy.

Pražská

Hodí se k rychlení. V listech má hodně vitamínu C a větší množství pálivých silic.

Rady a typy, výživová hodnota

Pažitka je v kuchyni velmi oblíbená, má jemně pikantní chuť vhodnou do zeleninových salátů a jiných studených pokrmů. Kromě toho je pro své jasně zbarvené květenství ceněná po estetické stránce. Konzumní částí je nať, která je bohatým zdrojem vitamínu C, A, B1, B2 a minerálů jako draslíku, vápníku a bioflavonoidů. Její konzumace posiluje imunitu díky příjmu vitamínů, povzbuzuje chuť k jídlu a má mírné protizánětlivé účinky.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Pažitce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Pažitky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.