Zpět na výběr rostliny

Pepino Gold

Pepino Gold pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Pepino gold bylo ve své domovině pojmenováno „kačuma“. Domovinou je Jižní Amerika, konkrétně nejspíš Peru a Kolumbie. Jde o rostlinu z čeledi lilkovitých, kam spadají také rajčata, brambory a samozřejmě lilky. Pepino se pěstuje v květnících, velmi dobře i jako balkonovka. Jde o středně velkou rostlinu, na níž rostou malé plody, které vypadají jako melounky. Chuťově pepino připomíná meloun žlutý. Je však šťavnatější a s výraznější chutí. Lidem často evokuje kombinaci hrušky a banánu, případně s přídavkem broskve.

U nás jde o novější zeleninu, na její pěstování si teprve zvykáme. Ale oficiální evropské pěstování zahájil už francouzský král Ludvík XVI. v osmnáctém století. Pojmenování pepino dostala rostlina ve Španělsku, kde se tohle slovo používá pro označení salátové okurky. A přestože o okurku vůbec nejde, jméno už pepínům zůstalo.

Plodem jsou jakoby melounky, mají kulovitý až vejcovitý tvar o velikosti lidské pěsti. Pepina jsou světle až tmavě žlutá, někdy dokonce přímo oranžová. Mají podélné fialové nebo modré nebo i hnědofialové či tmavě zelené pruhy. Slupka je lesklá a hladká, poměrně tenká. Dužnina je po dozrání sladká a šťavnatá, ale přitom velmi osvěžující. Vrstva dužniny je vysoká, téměř až ke středu plodu. Tam je pak jen malá výduť pro semínka.

Stanoviště

Pepinům se nejvíce daří v nádobách. Potřebují totiž převis, protože rostlina své plody neunese ve vzpřímené poloze (můžeme je samozřejmě vyvázat). Ale hlavně: Pepino potřebuje řádně prokořenit svůj substrát, pak teprve se hrne do květu a plodů. Proto je nutné mu zvolit květník ve správné velikosti. Průměr květníku by neměl přesáhnout 35 cm. S tím vám pomohou například v prodejnách OBI. Stačí si prolistovat OBI leták nebo navštívit prodejnu a vyžádat si květníky toho správného průměru. 

A co se stane, když pepino zasadíme do většího květníku? Bude prokořeňovat svou nádobu mnohem déle a kvést začne až později. A vůbec vám plody nemusejí stihnout dozrát. V našich podmínkách dozrávají počátkem srpna a později. Pepína ve větších květnících už by mohly potkat zářijové mrazíky. V tom případě na noc vždycky domů.

Péče

Péče o pepína je velmi jednoduchá, v podstatě téměř žádná. Pouze zalévat a přihnojovat. Pepino nepotřebuje žádné zaštipování ani jiné zásahy. Pohlídat si musíte jen plody – aby se neopíraly o zem. Je lepší mít pepina v převisu nebo je vyvázat. Slupka je totiž dost tenká, plod opírající se o zem by mohl být snadno poškozen a pak napaden choroboplodnými zárodky.

Výživa a hnojení

Pepino, protože ho pěstujeme v omezeném prostoru, potřebuje pravidelnou zálivku a také přihnojování tekutým, nejlépe organickým hnojivem. Kupujeme sazeničky pepina nebo certifikovaná semínka, u kterých je zajištěno, že budou z nich vzešlé rostliny mít požadované vlastnosti. Sadíme do substrátu, nejlépe zahradnického a obohaceného o výživné látky.

Na dno květníku vždy dáme drenáž, pak i trochu NPK. První přihnojení děláme až za 6 – 8 týdnů, kdy rostlina spotřebovala, co jsme jí dali do začátku. Substrát kupujeme nejlépe u ověřených prodejců nebo ověřených značek, abychom měli zajištěnu jeho kvalitu. Nabídku kvalitních substrátů kdykoliv najdete v prodejnách Mountfield. Nebo online v jejich celoročním katalogu se stálým sortimentem. Stačí kliknout na leták Mountfield. Když se o pepino dobře postaráte, dá vám každá rostlinka až 20 plodů, které dozrávají postupně.

Choroby a škůdci

I pepino, přestože není naší původní rostlinou, už tu má škůdce a choroby. Zejména plíseň, mšice a mandelinky. Ano, je to čeleď lilkovitých, takže i na pepinu si dokáží mandelinky pochutnat. Drobný hmyz, jako jsou mšice, likvidujeme domácím ekologickým postřikem, který si připravíme z litru teplé vody, 10 ml oleje a půl prášku do pečiva. Celou rostlinu jím řádně postříkáme a mšice se brzy udusí (dýchají povrchem těla, ale ten jim zalepíme olejem). Postřik se musí opakovat na vylíhnuté jedince, protože již nakladená vajíčka se neudusí.Mande­linku, pokud se objeví, jen ručně sbíráme. A prohlédneme listy zespod, jestli nejsou osazené žlutými až oranžovými vajíčky. Hned je musíme nemilosrdně zlikvidovat. A plíseň? Na tu funguje měďnatý postřik, ovšem ozor na ochrannou lhůtu.

Druhy

U nás se většinou vyskytuje jen jeden základní druh pepina, a to pepino gold.

Rady a typy, výživová hodnota

Co poradit u pěstování pepina? Pokud jej chcete pěstovat více let, tak ho nechte přezimovat doma, v chladnější místnosti – podobně jako muškáty. Ale pozor, pepino sice poroste i v následujícím roce, ale už nedává tolik plodů. Nicméně se na něm koncem zimy objeví spousta výhonků. Ty si nařízkujete a zasadíte jako nové rostlinky, které budou mít vlastnosti mateční rostliny. A pěstování jede od znovu.

Pepino je zdrojem vlákniny, rostlinné vody, vitamínů i minerálů. Nejvíce chutná čerstvé, můžete ho dobře vychladit v lednici, pro náročnější konzumenty ještě i posypat cukrem. Výborné je ve směsi ovoce s alkoholem (bowle) nebo v podobě marmelády, smoothie. 


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Pepinu Gold ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Pepina Gold


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.