Zpět na výběr rostliny

Petržel

Petržel pěstují: Barush


Petržel zahradní je dvouletá 30 cm vysoká bylina z čeledi miříkovité – Apiaceae, původem z jižní Evropy. Rostlina první rok vytvoří bílý vřetenovitý kořen a lesklé, dlouze řapíkaté, bohatě vykrajované listy. Druhý rok v létě vykvete okolíkem složeným z mnoha drobných, žlutých, oboupohlavních květů. Plodem je pak žebernatá nažka bez háčků, s vysokým obsahem silic.

Stanoviště

Petržel vyžaduje hluboce zpracované lehčí půdy s pH okolo 6 (tj. mírně kyselá reakce) na slunci nebo v polostínu. Ačkoliv pochází z jižní Evropy, nevadí jí mraz až –7°C. Optimální teploty pro růst jsou od 10–21°C, za přílišného tepla a vysoké vlhkosti petržel trpí houbovými chorobami a hyne.

Péče

Petržel kořenová

Semena se vysévají v březnu přímo na záhon, do hloubky 2 cm, do sponu 30 × 10 cm a můžeme použít i technologii pěstování „Na hrůbky“ jako u mrkve. Sklízí se od července do září, pro účely malopěstitelů skoro permanentně.

Petržel naťová

Vyséváme v dubnu, také přímo na záhon, do hloubky 2 cm a sponu 30×5 cm. Sklízet je možné od srpna a odřezané listy se rychle nahrazují novými. Naťovou petržel lze také na zimu přesunout do nádob a užívat si čerstvé zeleniny denně.

Petržel v červenci a srpnu za velmi suchého počasí zavlažujeme.

Výživa a hnojení

Petržel má nároky na výživu podobné mrkvi, v osevním postupu je řazena do druhé trati a při přehnojení dusíkem trpí rzivostí a nesnáší zasolení. Během vegetace přihnojujeme komplexním NPK hnojivem s nižším obsahem dusíku. Dávka hnojiva a časové rozestupy mezi jednotlivými dávkami se odvíjí podle instrukcí na obalu použitého přípravku.

Choroby a škůdci

  • Virová mozaika vojtěšky
  • Septoriová skvrnitost listů
  • Padlí miříkovitých
  • Skládkové hniloby kořenů
  • Pochmurnatka mrkvová
  • Abiotická rzivost kořenů

Druhy

Atika

Raná odrůda kořenové petržele s velmi velkými kůlovitými kořeny.

Hanácká

Vyznačuje se středně dlouhým kořenem lahodné chuti, je odolná rzivosti a skládkovým chorobám.

Kadeřavá

Velmi výnosná bohatě zkadeřená odrůda odolná suchu a významným chorobám.

Gigante D' Italia

Raná odrůda naťové petržele s velmi hustou a bohatou natí. Rostlina je tolerantní k padlí.

Rady a typy, výživová hodnota

Petržel je prakticky celá významným zdrojem vitamínů, zejména C, B1, B2, B3, B6, B12, E a A a ve velkém množství obsahuje také fosfor, mangan, vápník, draslík, hořčík a chlor. Obě formy petržele jsou silně aromatické a mají významné močopudné a karminativní účinky (zabraňuje nadýmání). Naťová forma se používá k dekoraci studených pokrmů a jejich ochucení, lze ji s úspěchem sušit a mrazit. Kořenová forma je velmi vhodná k tepelné úpravě a ke skladování, ale fantazii se v kuchyni meze nekladou.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Petrželi ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Petržele


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.