Zpět na výběr rostliny

Petunie

Petunii pěstují: Lacenka, Jase1


Náleží do čeledě Solanaceae – Lilkovité, pochází z Jižní Ameriky. Stonky a listy jsou chlupaté, lepkavé, kvetou ve formě velkokvětých, drobnokvětých s plnými nebo jednoduchými květy. Barevná škála je od bílé, žluté, růžové, červené, modré až k tmavě fialové s různou škálou odstínů. Rostou vzpřímeně nebo převisle, máme odrůdy s výraznou nervaturou na listech nebo proužky, zvlněné okraje. Jsou jedovaté!!!

Stanoviště

Světlé až slunné místo, chránit před deštěm a větrem.

Množení

Semena rostliny vyséváme od ledna do března, klíčí 10 – 14 dní. Předpěstování je poměrně náročné, lépe je koupit mladé rostliny, které dříve a ochotněji kvetou. Na venkovní záhon nebo do truhlíků přesazujeme rostliny koncem května, do zeminy s vyšší hodnotou pH, speciální pro petunie.

Péče

Zaléváme vždy jen odstátou vodou, která neobsahuje vápno, jinak dochází k zesvětlání listů v důsledku nedostatku železa. Petunie vyžadují dostatek vody, přihnojujeme 1 x za 14 dní nejlépe tekutým hnojivem pro petunie. Zálivku provádíme ke kořenům, nikdy ne na list, rostliny nerosíme. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy.

Koncem července květinu seřízneme na výšku cca 5 cm, abychom podpořili další kvetení.

Použití

Do závěsných nádob, do truhlíků, do květinových mís.

Choroby a škůdci

  • Mšice

Druhy a jejich odrůdy

Summersun, Ruban, Magic Jaune, California Girl → žluté odrůdy, P. Surfinia – vznikla v Japonsku; Surfinia White, Shihi Purple.

Další: Pendula, Nana, Grandiflora Fimbriata, Superbissima, Plena – je citlivá na déšť.

Rady a tipy

Rostlina patří do čeledě Lilkovitých, všechny její části jsou tedy mírně jedovaté.

Petunie se většinou nedaří uchovat přes zimu, pokud se o to přesto chceme pokusit, doporučuje se rostliny před zimou ošetřit fungicidem proti plísni a umístit je na světlé místo s teplotou okolo 15°C.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Petunii ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Petunie

indiskrétní, 14.01.2015 napsal(a):
od ledna dělám domácí biohnojivo do toho dám semínka A nechám růst.

Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.