Zpět na výběr rostliny

Pilea

Pileu pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Patří do čeledi Kopřivovité. Pochází z tropů a subtropů. Je jich asi 200 kultivarů.

Jsou to drobné rostlinky, které nepotřebují hodně místa. Tvoří i květy, ale jsou velmi nevýrazné a bezvýznamné, takže se pěstují hlavně pro své okrasné listy. Listy piley jsou oválné, po okraji pilovité a velké kolem 1 až 2 cm. Na povrchu jsou vroubkované nebo hrbolkovité a některé mírně ochmýřené. Barvy listů mají různé.

Péče

Potřebují dostatek světla. Starší rostliny snesou i polostín. V létě potřebují teplotu do 24°C, v zimě stačí starším rostlinám pouhých 14°C, mladým rostlinkám 18°C. Zálivka pravidelná, ale přes zimu omezit tak, aby kořenový bal byl mírně vlhký.

Přesazujeme každý rok na jaře, ale doporučuji si každý rok vypěstovat novou rostlinku, protože rychle stárnou a vypadají ošklivě. Jinak během roku rosíme, zaléváme a obíráme oschlé listy.

Zemina a hnojení

Substrát musí být lehký, humózní, dobře propouštět vodu. pH kyselejší, takže přidáváme více rašeliny.

Hnojíme v létě každé dva týdny, přes zimu každé dva měsíce hnojivem pro pokojové rostliny.

Množení

Množíme vrcholovými řízky, které mají 2 až 3 páry listů. Nastimulujeme pro rychlejší zakořenění a po více kusech zapícháme do květináčů. Při teplotě 23 až 25°C a vysoké vzdušné vlhkosti nám pileji zakoření do 14 dnů. Pro rozvětvení rostlinky zaštipujeme.

Choroby a škůdci

Přemokřením způsobíme rostlině opad listu. Ze škůdců mšice, molice a svilušky.

Druhy

Pilea cadierei

Vyrůstá do výšky až 50 cm. Listy oválné, elipčité, povrch listu mírně hrbolkovitý. Zeleno stříbřité barvy.

Pilea spruceana

Je nízká nebo poléhavá bylina. Listy do 1 cm velké, kulaté po okraji pilovité. Povrch listu je ochmýřený. Mají různé zbarvení podle kultivarů, nejčastěji však červeno-hnědé.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Pilee ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Piley


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.