Zpět na výběr rostliny

Pivoňka

Pivoňku pěstují: JVP, Janaen, iris66


O této rostlině by se dala napsat kniha podobně jako o rodu Iris. V zahradách se už téměř nepěstují původní botanické druhy. Pocházejí z Jižní Evropy a Asie. Patří do čeledi Ranunculaceae – Pryskyřníkovité.

Stanoviště

Potřebují slunné místo, živné, hluboké půdy.

Množení a sázení

Vysadíme-li je ve stínu, v nedostatečné půdě, hlouběji než 3 cm pod povrchem, tak nekvetou. Množíme dělením na konci léta a oddělky musí být dostatečně silné. Pivoňka lékařská se množí i pomocí kořenových řízků.

Péče

Za prvé nesnáší časté přesazování, pravidelná zálivka, hnojení, jsou dlouhověké a celkem nenáročné.

Choroby a škůdci

  • Padlí (Erysiphceae)
  • Botryotiniová skvrnitost (plíseň šedá, Botryotinia fuckeliana)
  • Háďátka

Použití

Do skupin, pod dřeviny, solitérně do trávníku, pro řez květů (řežeme zásadně v poupatech).

Druhy a jejich kultivary

Pivoňka lékařská (Paeonia officinalis)

Je vysoká 40–80 cm, lesklé, čepelovité listy s hladkým okrajem. Kvete v květnu až červnu, barva bíle, růžově, červeně, mohou být i plnokvěté.

Kultivary jsou J. C. Weguelin, Rosea Plena, Crimson Globe.

Pivoňka – hybridy (Paeonia Lactiflora)

Je vysoká 60–100 cm, listy jsou skoro podobné, ale řapíky jsou načervenalé, okraj čepele bývá drsný. Kvete v červnu, s barveným odstínem od bílé až po fialovou. Jsou kvetoucí jak jednoduše tak i plně.

Kultivary jsou Granat, Hakodate, Hari-Ai-Nin, Hit Parade.

Pivoňka úzkolistá (Paeonia tenuifolia)

Je vysoká až 50 cm, listy má čárkovitě stříhané, trojčetné, květy jsou plné i jednoduché, červené barvy. Kvete v květnu až červnu.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Pivoňce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Pivoňky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.