Zpět na výběr rostliny

Platan javorolistý

Platan javorolistý pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Mohutný strom se širokou kulovitou korunou je nápadný svou maskáčovitě se odlupující kůrou různých odstínů béžové, hnědavé nebo zelené barvy. Velké listy připomínají javor, ale mají na konci stopky dutý kuželovitý otvor a na větvích jsou uspořádány narozdíl od javoru střídavě. Koncem léta tvoří semena seskupená do visících bambulek.

Stanoviště

Severoamerická dřevina u nás roste od nížin do středních poloh. Často roste u vodotečí, ale dobře snáší i půdy sušší, pokud jsou dostatečně hluboké. Na půdu je jinak nenáročná. Je světlomilná, dobře snáší městské prostředí, ale vyžaduje dostatek prostoru.

Kultivary

Mezi kultivary patří Suttneri s bíle skvrnitými listy a Kelseyana s listy žlutě skvrnitými.

Zajímavosti

Tento platan je křížencem platanu západního s platanem východním. Oba jeho rodičovské druhy mají poněkud drobnější vzrůst a platan východní bývá u nás na vhodných chráněných polohách tvarován velmi silnými zásahy. Platan javorolistý také dobře snáší úpravu koruny a vzniklé ‚rány‘ rychle zaceluje. Je to v mládí opravdu rychle rostoucí dřevina.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Platanu javorolistém ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Platanu javorolistého


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.