Zpět na výběr rostliny

Plavuň vidlačka

Plavuň vidlačku pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Kapraďorost z čeledi plavuňovitých. Jedná se o vytrvalou, středně vysokou rostlinu, u nás zákonem chráněnou. Lidově bývá nazývána například jelení skok, mech zemský nebo muří noha.

Má větvené kořeny, vidličnatě větvenou lodyhu, dlouhou až 1 m. Lodyha je hustě porostlá listy, které na lodyze rostou šroubovitě a jsou přisedlé.

Některé lodyhy mají na koncích přibližně 15 cm dlouhé, žlutozeleně zbarvené stopky s výtrusnicovými klasy. Plavuně vytvářejí velké množství výtrusů, dozrávají v srpnu a září a snadno se šíří větrem nebo vodou. Výtrusy na vodě plavou, protože jsou mastné.

Výskyt

Plavuně rostou ve všech světadílech, vyskytují se od nížin do hor, pouze ve Středozemí se nevyskytují. Velké porosty vytvářejí v jehličnatých lesích, na vřesovištích, v kyselých půdách.

Zajímavosti

Plavuní existuje na 200 druhů. Nejčastěji se kromě plavuně vidlačky můžeme setkat s plavuní pučivou(Lycopodium annotinum) nebo s plavuní jedlovou (Lycopodium selago).

Nať plavuně vidlačky je toxická, proto se nesmí užívat vnitřně. V lidovém léčitelství se používají obklady, které mírní křeče.

Výtrusy mají širší využití. Jsou mastné, využívaly se v daktyloskopii, v lékařství jako zásyp na ekzemy nebo k léčbě onemocnění jater a ledvin.

Vzhledem k tomu, že je rostlina zákonem chráněná, je její sběr k jakýmkoliv účelům zakázaný.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Plavuni vidlačce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Plavuňe vidlačky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.