Zpět na výběr rostliny

Přeslička

Přesličku pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Přesličky zařazujeme do třídy kapraďorostů společně s plavuněmi a kapradinami. Prvně se objevily v devonu, největšího rozkvětu zaznamenaly v karbonu a permu, kdy některé druhy dosahovaly až velikosti stromu. Do současnosti se zachovalo asi 20 druhů. Vyskytují se od tropického pásma až po arktické oblasti, rostou v Grónsku i v Číně, Himalaji a Kalifornii.

Přesličky jsou vytrvalé, nahosemenné rostliny. Přezimuje plazivý podzemní oddenek. Rozmnožují se výtrusy, článkovanými oddenky nebo oddenkovými hlízami – záleží na druhu.

Druhy

Přeslička rolní (Equisetum arvense)

Je to léčivá bylina. Vyskytuje se na kyselých až mírně zásaditých půdách. Roste na polích a loukách, kde bývá obtížným plevelem.

Brzy z jara vyrůstá z podzemního oddenku jarní lodyha nahnědlé barvy s výtrusnicovým klasem. Po dozrání výtrusů, koncem května lodyha odumře a vyrůstá letní zelená sterilní lodyha vysoká až 50 cm. Ta nahromadí během léta zásobní látky v oddenku pro jarní lodyhu na příští rok.

Letní lodyha se hojně využívá k léčebným účelům. Působí blahodárně na močové ústrojí, má hojivé účinky, podporuje růst vlasů. Pravidelné pití odvaru má prý protirakovinné účinky. Pro vysoký obsah kyseliny křemičité byla dříve používána v kuchyni k čištění nádobí.

Odvar vyrábíme vždy z chemicky neošetřených rostlin (pozor při sběru na polích).

Přeslička lesní (Equisetum silvaticum)

Pozor na možnou záměnu přesličky rolní s u nás se hojně vyskytující jedovatou přesličkou lesní. Ta roste ve vlhkých, hlavně jehličnatých lesích, na kyselých půdách. Může porůstat poměrně rozsáhlé plochy. Na rozdíl od přesličky rolní jarní lodyha neodumírá, ale postupně zezelená. K tomu na počátku léta přirůstají nové sterilní letní lodyhy, které, a to je zásadní odlišnost od přesličky rolní, jsou přeslenitě větvené.

Dále se na našem území vyskytuje také jedovatá přeslička bahenní (Equisetum palustre) a například zákonem chráněná přeslička zimní (Equisetum hyemale).

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Přesličce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Přesličky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.