Zpět na výběr rostliny

Prustka

Prustku pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Rostlina patří do čeledi prustkovitých (hippuridaceae). Vzhledově připomíná přesličku.

Tato bahenní bylina má plazivý kořenící oddenek a nevětvenou lodyhu, vysokou až 80 cm, která zčásti roste nad vodou. Listy vyrůstají v přeslenech, pod vodou jsou delší a tenčí, světle zelené, nad vodou slinější a tužší.

Drobné, nenápadné květy kvetou od května do července v paždí listů, jsou jedno nebo oboupohlavné. Plodem je nažka.

Výskyt

Roste ve stojatých vodách s dostatkem živin, na okrajích rybníků. U nás se vyskytuje vzácně v Povltaví, na jihu Moravy a v Polabí. Jedná se o kritcky ohroženou rostlinu.

Zajímavosti

V lidovém léčitelství se používala k hojení ran.

Dnes se často pěstuje v okrasných rybníčcích.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Prustce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Prustky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.