Zpět na výběr rostliny

Pryskyřník

Pryskyřník pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Pryskyřníky se vyskytují v mnoha druzích, jednak jako vytrvalé luční byliny, u nás volně rostoucí, nebo jako okrasné hlíznaté rostliny.

Druhy

Pryskyřník prudký (Ranunculus acer, acris)

Je vytrvalá luční bylina. Roste po celé Evropě, v Asii, Africe i v Gronsku, od nížin do hor.

Je vysoká až 1 m, má rozvětvenou lodyhu, přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, dlanitě sedmiklané, horní listy na lodyze jsou postupně méně dělené. Květy jsou oboupohlavné, žluté, lesklé. Rostlina kvete od května do října. Plodem je nažka.

Výskyt

Na našem území je pryskyřník prudký hojně rozšířený. Roste na vlhčích lukách, na pastvinách, kde se stává obtížným plevelem, pastviny pro dobytek svým výskytem znehodnocuje.

Celá rostlina je jedovatá. Obsahuje protoanemonin. Při požití způsobuje poškození sliznic, při styku s kůží puchýře. Po usušení se obsah jedovatého protoanemoninu výrazně snižuje. Nať je využívána ve farmacii.

Pryskyřník lítý (Ranunculus sceleratus)

Je to jednoletá bylina, vysoká asi 60 cm, má dutý stonek. Květy jsou drobné, bleděžluté, objevují se od května do října. Vyskytuje se na vlhkých polích, na březích rybníků. Je také prudce jedovatý.

Pryskyřník asijský (Ranunculus asiaticus)

Je to zahradní trvalka, hlíznatá rostlina. Původem pochází z oblastí Středního Východu, domácí je v Egyptě, v Řecku, Libyi. Kvete od března do května plným nebo jednoduchým květem dle kultivaru.

Péče

Tyto okrasné pryskyřníky jsou velice choulostivé. Obvykle brzy z jara zakoupíme hlízy, které zasadíme v březnu a dubnu do propustné, nepřemokřené zeminy asi 3 cm hluboko, na slunné místo. Po odkvětu a uvadnutí zelených částí hlízy vyjmeme a uložíme přes zimu na chladné, suché místo, nejlépe do rašeliny.

Tento druh pryskyřníku se obvykle prodává na jaře v květinářstvích již nakvetlý. Bohužel se jej většinou nedaří uchovat více než jeden rok.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Pryskyřníku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Pryskyřníku


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.