Zpět na výběr rostliny

Pupalka dvouletá

Pupalku dvouletou pěstují: iris66


Jedná se o významnou dvouletou léčivou a okrasnou rostlinu. Panují dohady o jejím původu. Většinou bývá uváděna Severní Amerika, někdy se ale objevuje i Dálný Východ a střední Evropa.

Z přízemní růžice listů vyrůstá druhým rokem až dva metry vysoká lodyha, na jejímž konci jsou žluté květy. Ty se otevírají vždy večer a to pouze jednou – vydrží jen 24 hodin. Květy omamně voní.

Byly vyvinuty už i nízké odrůdy s velkými květy v růžové barvě. Často se pěstuje pupalka missourská, která je poléhavou trvalkou.

Stanoviště

Pupalku často vídáme ve volné přírodě, na sušších místech, podél železničních tratí, na rumištích. Hodí se do osluněných okrasných záhonů, do skupin s jinými vyššími rostlinami.

Péče

Semena vyséváme na počátku léta, dobře klíčí. Do zimy vytvoří pupalka přízemní růžici listů, druhým rokem od července do září rostlina kvete.

Není náročná, snáší i sucho. Naopak nesnáší zamokřené půdy. Hnojení nevyžaduje, dobré je mulčování. Snadno se množí samovýsevem a zplaňuje.

Rady a tipy

Semena pupalky obsahují vitamín F. Ze semen pupalky se lisuje olej, který se používá buď přímo jako podpůrná léčba cévních onemocnění, snižuje krevní tlak, pomáhá proti stresu, nebo se z oleje vyrábějí masti proti akné, lupence a atopickému ekzému.

Dříve se používaly mohutné kořeny do salátů. Již od 19.století byla pěstována jako léčivka v klášterních zahradách.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Pupalce dvouleté ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Pupalky dvouleté


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.