Zpět na výběr rostliny

Pupečník

Pupečník pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Tato významná léčivá rostlina pochází z jihovýchodní Asie – z Indie, Číny , Vietnamu, vyskytuje se na Srí Lance i v Malajsii. Známa je také pod názvy pupkovka, elixír mládí, v Indii Gotu Kola. Pro své léčebné účinky je oblíbená u joginů.

Jedná se o plazivou, půdopokryvnou rostlinu, délka stonku může být až 2 m. Květy jsou nenápadné, zelené, postupně červenají. Objevují se velice zřídka. Listy jsou masivní a spolu s kořenem obsahují nejvíce účinných látek.

Péče

Pupečník se pěstuje jako pokojová rostlina, v létě může růst venku na zahradě na polostinném místě. Rostlina pochází z tropických oblastí, proto v období růstu, v létě, vyžaduje dostatek vody.

Hnojení není příliš nutné, je možné použít plné hnojivo pro pokojové rostliny jednou za čtrnáct dní.

Pupečník je velmi choulostivý na mráz, proto jej na zimu přemístíme do světlé, chladné místnosti s teplotou okolo 10°C a zmírníme zálivku.

Zemina je vhodná klasická, pro pokojové rostliny.

Zajímavosti

Pupečník je pěstován pro své léčebné účinky. V zemích jihovýchodní Asie bývá využíván k léčbě obrovského množství lidských neduhů. Zevně léčí kožní choroby, vnitřně ve formě čaje nebo sirupu pak zklidňuje nervovou soustavu, zmírňuje stres, zlepšuje paměť, příznivě působí na močové cesty, na cukrovku, zlepšuje růst vlasů a nehtů. Listy obsahují mimo jiné vitaminy skupiny B, vápník, železo, karoten. V Číně se čerstvé listy používají do salátů.

Probíhá výzkum na využití rostliny v moderní medicině.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Pupečníku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Pupečníku


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.