Zpět na výběr rostliny

Řebčík

Řebčík pěstují: iris66, sud


Krásná jarní cibulovina, u nás pěstovaná ve dvou druzích s odlišným vzhledem i nároky na pěstování.

Řebčík královský (císařská koruna, Fritillaria imperialis)

Je příbuzný lilie a původní je v Asii a v Himaláji. Do Evropy se dostal v 16. století. Rostlina má velice působivý vzhled. V dolní části lodyhy jsou listy, pak pokračuje neolistěná lodyha, zvoncovitý květ a nad ním opět listy Kvete ve žluté, oranžové nebo červené barvě v dubnu. Výška rostliny je až 150 cm.

Stanoviště

Nejvhodnější je slunné místo s vyšší vzdušnou vlhkostí, výživná vlhčí půda.

Péče

Cibule sázíme na podzim do větší hloubky, až 20cm. První rok na jaře řebčík většinou nekvete. Během růstu neodstraňujeme vadnoucí listy. Opora pro rostliny není většinou nutná. Cibule řebčíků nenechte venku nikdy vyschnout.

Rady a tipy

Cibule zapáchá a rostlina je jedovatá.

Řebčík kostkovaný (Fritillaria meleagris)

Drobná, u nás chráněná cibulovina. Kvete vínovými až fialovými „kostkovanými“ květy v dubnu a květnu.

Stanoviště

Hodí se zejména do skalek.

Na vhodných stanovištích snadno zplaňuje. Chceme –li rostlinu přesadit, neměli bychom ji nechat venku vyschnout, měla by jít „ze země do země“. Nesnáší úpal během léta.

Péče

Vysazujeme spíše do stínu v srpnu a září. Potřebuje kyselé půdy. Cibule můžeme na jednom místě ponechat i více let.

Řebčíkem perským (Fritillaria persica)

Pochází z Turecka, cibule jsou malé a rostlina kvete počátkem května zvoncovitými květy zbarvenými do červenohněda. Výška rostliny je cca 80 cm.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Řebčíku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Řebčíku


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.