Zpět na výběr rostliny

Řebříček

Řebříček pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Známá rostlina, má přibližně 100 druhů. V zahradách pěstujeme několik málo druhů a jejich kultivarů. Jsou to nízké i vyšší trvalky. Listy jsou hluboce členěné, peřenosečné, vypadají podobně jako listy kapradin. Jsou vysoké 40–60 cm. Patří do čeledi Asteraceae-hvězdnicovité.

Stanoviště

Mají rádi slunná a suchá místa, půda je lepší propustná a písčitá. Dobře snáší sucho. Výjimkou je řebříček bertrám (Achillea ptarmica), který má raději půdy vlhčí.

Množení a sázení

Vhodná doba pro množení a sázení nastává na jaře, je to doba vegetačního klidu. Množíme dělením trsu. Při sázení musíme mít dobrou zeminu. Krček rostliny nesmí zemina zakrývat, jinak hrozí uhynutí rostliny.

Kvetení

Květenství jsou většinou plochá a složená z drobných úborů. Barva květů je od bílé, růžové, červené až po žlutou. Doba kvetení je od června do srpna.

Péče

Musíme obecně pravidelně zalévat všechny květiny, pokud jsou velká vedra, spotřeba vody se zvýší. Zaléváme buď brzy ráno a v poledne. Půda se musí pravidelně odplevelovat, pokud použijeme na záhon mulčovací kůru, tak nám tato starost odpadá. Občas je potřeba půdu kolem květin nakypřit a provzdušnit. Rostliny čerstvě zasázené nehnojíme. Hnojíme pouze rostliny slabé.

Choroby a škůdci

  • Padlí (Erysiphceae)
  • Botryotiniová skvrnitost (plíseň šedá, Botryotinia fuckeliana)
  • Plži
  • Háďátka

Použití

Skupinové výsadby, k řezu, k sušení (aranžování). Je možné dát je také do skalek nebo doplnit k dlouhým a štíhlím květinám, vytváří to dobrý kontrast.

Druhy a jejich kultivary

Lze je rozdělit na vysoké a nízké druhy.

Vysoké druhy

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Je vysoký 50–80 cm, jeho kultivary jsou Cerise Queen, Kelwayi, Paprika, Sammetiese.

Řebříček tužebníkový (Achillea filipendulina)

Je vysoký 100–150 cm, jeho kultivary jsou Coration Cold, Goldplate, Parker´s Variety.

Řebříček bertrám (Achillea ptarmica)

Je vysoký až 1m, jeho kultivary jsou Multiplex, Schneeball, The Pearl.

Nízké druhy

Nízké druhy jsou pokryvné.

Řebříček plstnatý (Achillea tomentosa)

Je vysoký 10 cm, má bílý květ, kvete v červnu až červenci. Počet rostlin na m2 je 12–15 kusů.

Achillea chrysocoma

Je vysoký 10–15 cm, má stříhané stříbrné listy, květy jsou bílé, opět kvete v červnu až červenci.

Achillea ageratifolia

Je vysoký 10–20 cm, má běloplstnaté, vykrojované listy, žluté květy jsou sestaveny v chocholičnatých květenstvích, kvete červen až srpen.

Rady a tipy

Víte, že slimáky a plzáky můžete odlákat do svých rostlin, tak že, do záhonu umístíme nízkou mističku s pivem? Protože, pivo je pro ně velké lákadlo. Proti háďátkům se dá použit jako přirozená ochrana Tagetes neboli Afrikan, jeho kořeny vypouští do země své odpadní látky. Tyto látky háďátkům vadí a odpuzují je.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Řebříčku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Řebříčku


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.