Zpět na výběr rostliny

Ředkev

Ředkev pěstují: pckop


Je to velmi starobylá zelenina, známá již ve starém Egyptě. Tato jednoletá nebo dvouletá až 50 cm vysoká rostlina z čeledi Brukvovité – Brassicaceae je celá řídce chlupatá, listy jsou peřenolaločnaté taktéž řídce chlupaté. Kvete od května do srpna hroznem oboupohlavních růžových čtyřčetných kvítků. Plodem je válcovitý struk plný olejnatých semen. Rostlina se pěstuje pro zdužnatělý kořen nejrůznějších tvarů a barev.

Stanoviště

Ředkev potřebuje ke zdárnému vývinu kořene hluboce zpracovanou, středně těžkou (na lehkých půdách tvoří ředkve v kořenech houbovitou tkáň), dostatečně živnou půdu, dobře zásobenou půdní vlahou. Rostliny jsou chladuodolné, ale lépe se jim daří na slunném stanovišti.

Péče

Jarní odrůdy mají vegetační dobu 60 dní, výsev se provádí v březnu a dubnu na záhon do sponu 30×10 cm. Sklízet lze již na konci května.

Letní odrůdy mají vegetační období dlouhé 90 dní. Vyséváme na přelomu dubna a května do sponu 30×15 cm. Sklízet úrodu je možné v červnu nebo v červenci.

Zimní odrůdy mají vegetaci dlouhou 120 dní, jejich semena vyséváme do sponu 30 × 20 cm na přelomu června a července. Sklízet je možné na přelomu října a listopadu.

Osivo si udrží klíčivost až 5 let, při výsevu všech odrůd dbáme na to, abychom semena sadili do hloubky nejvýš 2 cm.

Kořeny se dají dobře skladovat, nejlepší jsou teploty 0–2°C a relativní vzdušná vlhkost 90–95%.

Výživa a hnojení

Ředkev v kořenech kumuluje dusičnany, proto pod ní nehnojíme hnojem a během vegetace si rostliny poradí s živinami dostupnými v půdě.

Choroby a škůdci

Černání kořenů ředkve je způsobené půdní houbou, která se do rostliny dostane kořenovým krčkem, který je zraňován zemí o kolísavé vlhkosti. Druhotně se do rostlin mohou dostat bakterie a další patogeny. Zamezit tomu lze udržováním stabilní vlhkosti půdy, nepřehnojování dusíkem, výběrem stanoviště, kde pH nepřesahuje hodnotu 6,5 a dodržováním osevních postupů.

Houbovitá dužnina kořenů se tvoří u rostlin pěstovaných na lehkých půdách. Předcházet tomuto problému lze používáním odolných odrůd a volbou stanoviště.

  • Padlí brukvovitých
  • Květilka zelná
  • Dřepčíci

Druhy

Japana F1

Česká zimní odrůda asijského typu. Vyznačuje se až 40 cm dlouhým válcovitým kořenem bílé barvy. Hodí se na skladování během zimy.

Jantar

Jarní odrůda s podlouhlým kořenem oranžové barvy. lahodnými bulvičkami karmínové barvy a drobné velikosti.

Jarola F1

Pěstitelsky tvárná odrůda s dlouhým kořenem bílé barvy. Vyznačuje se rychlým růstem a velkou odolností proti vybíhání do květů.

Karmina

Řadí se mezi letní odrůdy s protáhlým kořenem krásné karmínové barvy. Na lehčích půdách netrpí houbovitostí.

Kulatá Černá

Patří mezi zimní odrůdy. Typická je svým kulatým kořenem s černou pokožkou. Je velmi pálivá a vhodná ke skladování.

Panter

Taktéž zimní odrůda, od předešlé se liší mramorovanou dužninou.

Red Meat

Velmi atraktivní zimní odrůda. Pokožka kulovitého kořene je světle šedá, zatímco dužnina překvapí karmínovou barvou a velmi lahodnou chutí.

Rady a typy, výživová hodnota

Ředkve obsahují v kořenech víc vody, sacharidů a vlákniny než ředkvičky. Kořen je bohatým zdrojem hořčíku, draslíku vápníku a síry. Rostlina má významné dietetické účinky a pálivější chuť. Obsahuje mnoho vitamínů, povzbuzuje trávení, ale lidí trpící žaludečními vředy by ji neměli konzumovat. Ve studené kuchyni má mnohostranné využití i během zimního období.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Ředkvi ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Ředkve


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.