Zpět na výběr rostliny

Ředkvička

Ředkvičku pěstují: Lacenka, bubli, ledmed, sud


Vyvinula se z ředkve, je to jednoletá nejranější zelenina, pěstovaná pro zdužnatělý přechod mezi stonkem a kořenem (bulvičku) nejrůznějších barev. Rostlina je celá řídce chlupatá s peřenodílnými listy. Při vysokých teplotách vytvoří hrozen bílých nebo růžových čtyřčetných oboupohlavních květů. Plodem je zaškrcovaná šešule obsahující 4–7 olejnatých semen.

Stanoviště

Ředkvička je na stanovištní podmínky velmi nenáročná, přesto pro ni volíme raději živné středně těžké půdy s dostatečnou zásobou půdní vláhy.

Péče

Rostliny mají vegetační dobu 30–40 dní, výsev se provádí v době dle použitých odrůd, s tím, že nejranější odrůdy vyséváme na přelomu února a března a po sklizni lze opět provést výsev již v srpnu na to samé stanoviště. Semena sejeme do hloubky 1–1,5 cm do sponu 12–15×3cm. Semenáčky vzchází při teplotách 2–3°C, mladé rostlinky snesou i teploty mírně pod nulou, ale optimum pro růst během vegetace je 18°C.

Rostliny během vegetace nepotřebují zavlažovat, přesto, abychom zabránili praskání bulev, je vhodné zálivkou omezit kolísání půdní velikosti.

Únorové a březnové výsevy je vhodné nadkrýt netkanou textilií, abychom zabránili náletům květilek a dřepčíků na porost.

Sklizené bulvičky je možné skladovat při teplotách 0–2°C a relativní vzdušné vlhkosti 90–95%.

Výživa a hnojení

Ředkvička se nesmí hnojit hnojem, protože kumuluje dusík v bulvičkách a během vegetace nepřihnojujeme. Díky krátké vegetaci se zařazuje do osevního postupu jako předplodina nebo následná plodina.

Choroby a škůdci

Praskání bulviček je abiotická porucha způsobená nerovnoměrnou půdní vlhkostí. Protáhlé, tenké bulvičky vznikají, pokud byla semena vyseta příliš hluboko.

  • Květilka zelná
  • Dřepčíci

Druhy

Blanka

Raná odrůda zajímavá díky svým bílým bulvičkám. Semena se dají vysévat jak na záhon, tak do skleníku, během jarních i podzimních výsevů.

Cherry Belle

Raná odrůda s velmi lahodnými bulvičkami karmínové barvy a drobné velikosti.

Duo

Spotřebitelsky velmi atraktivní dvoubarevná odrůda s narůžovělou dužninou. Rostliny se vyznačují řídkými listy a tím, že netvoří postranní kořínky.

Prima

Velmi vhodná raná odrůda pro polní pěstování, nevybíhá do květu a je odolná praskání bulviček. Bulvičky uniformní velikosti jsou tmavě červené s bílou jemnou dužninou.

Slavia

Má bulvičky neobvykle protáhlé červené s bílou špičkou. Je velmi raná, proto ji při únorovém výsevu lze sklízet již v květnu.

Tercia

Vyniká velmi tmavě rudými bulvičkami. Odrůda je raná vhodné pro celoroční pěstování a velmi dobře odolává vybíhání do květu a praskání bulviček.

Rady a typy, výživová hodnota

Ředkvičky jsou cenným zdrojem minerálních látek, zejména hořčíku, draslíku vápníku a díky siřičitým silicím má svou typickou pálivou chuť. Bulvičky obsahují 7% sacharidů, množství bílkovin a vitamín C. Nejlépe se hodí ke zpracování ve studené kuchyni, ke konzumaci za syrova a dá se poměrně dobře skladovat

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Ředkvičce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Ředkvičky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.