Zpět na výběr rostliny

Řepa

Řepu pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Řepa salátová je oblíbená dvouletá zelenina, která byla vyšlechtěna ze středomořské divoké řepy. Rostlina má hluboký kořenový systém s konzumní částí, tj. silným hlavním kořenem. V prvním roce vytvoří růžici lesklých listů s červenými žilkami. Pokud bude řepa vystavena jarovizačním teplotám 5–7°C, vytvoří druhým rokem až 75 cm vysoký stonek s latou drobných žlutozelených květů. Plodem je tzv. klubíčko složené z několika malých černých semen.

Stanoviště

Řepa se dá dobře pěstovat ve všech oblastech ČR, ale nejvyšší výnosy dává v oblastech s rovnoměrným přídělem srážek. Půda může být jak jílovitá, tak středně těžká, vždy by ale měla být živná a humózní s optimálním mírně zásaditým pH a nevadí ji plné slunce.

Péče

Osivo vysazujeme přímo na trvalé stanoviště od dubna do června a za čtyři měsíce, tedy od srpna do října můžeme sklízet. Semena by měla přijít 2–3 cm do země, do sponu 30×10–15 cm, pro normálně velké kořeny, ale pro sklizeň malých bulev pro konzervaci v celku volíme hustší spon. Po vzejití je třeba semenáče vyjednotit, pokud jsme k výsevu nepoužili jednoklíčkové o­sivo.

Během vegetace půdu kypříme a odplevelujeme. V případě potřeby zavlažujeme. Bulvy se skladují při teplotách 0–1°C a relativní vzdušné vlhkosti 95–98%.

Výživa hnojení

Řepu nehnojíme organickými hnojivy, protože kumuluje v kořeni dusičnany. Jinak bychom měli během vegetace dodat dostatečné množství živin prostřednictvím průběžného hnojení komplexním NPK hnojivem s mikroprvky, zejména s bórem.

Choroby a škůdci

  • BMYV
  • Skvrnitost listů
  • Mšice maková
  • Květilka řepná
  • Srdéčková hniloba
  • Albinismus

Druhy

V ČR je povoleno 17 odrůd salátové řepy, zde jsou některé z nich.

Betina

Klasická odrůda s kulovitým kořenem tmavě červené barvy. Je vhodná zejména pro nakládání malých bulviček a je odolná listovým skvrnitostem.

Burpee's golden

Odrůda s atraktivní světle červenou slupkou a žlutou dužninou. Je středně raná a vhodná pro konzervárenské ú­čely.

Červená Kulatá

Výnosná pozdní odrůda s klasickým zbarvením. Je všestranná co se týká kulinářského využití a odolná chorobám.

Pablo F1

Hybridní odrůda s jednoklíčkovým osivem, je kulinářsky všestranná a odolná chorobám.

Tonda di Chioggia

Atraktivní raná odrůda. Pokožka kulovitého kořene je červená, zatímco na příčném řezu jsou koncentrické bílé kroužky, proto je vhodná k dekoraci pokrmů.

Rady a typy, výživová hodnota

Řepa je vynikající v zeleninových salátech, nebo nakládaná. V průmyslu se z ní extrahuje barvivo na potravinářské účely. Bulvy obsahují 7–10% sacharidů, 2% vlákniny, množství vitamínu C, draslík, vápník, sodík a celou řadu organických kyselin jako například kyselinu vinnou a jablečnou. Je taktéž známá svými močopudnými účinky, které jí propůjčuje barvivo betain.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Řepě ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Řepy


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.