Zpět na výběr rostliny

Růžičková kapusta

Růžičkovou kapustu pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Ze středomořského druhu Brassica oleracea byla vyšlechtěna v 18. století v Belgii kapusta růžičková. Košťál je vysoký 30–100 cm a na něm vyrůstají v husté genetické spirále listy opakvejčitého tvaru, s dlouhými řapíky. Listy jsou tmavězelené, celokrajné s modravým ojíněním na povrchu. Druhý rok vyžene i z vedlejších růžic květní laty s čtyřčetnými květy typickými pro čeleď brukvovitých rostlin.

Stanoviště

Kapustě nejlépe vyhovují středně těžké hlinité humózní půdy s dostatečnou zásobou živin a půdní vláhy v polohách chráněných proti větru. Optimální hodnota pH se pohybuje v rozmezí 6,5–7.

Péče

Kapusta je značně mrazuodolná, snese i teploty –17°C. Vegetační doba se v závislosti na odrůdě pohybuje v rozmezí 170–240 dní.

Osivo vyséváme v dubnu do pařeniště a vysazujeme od června do července na záhon do sponu 50×70 cm. Při výsadbě dbáme na to, abychom sazenice vysazovali o 2–3 cm hlouběji, než původní sadba. Rostlinám koncem srpna zaštipneme terminální pupen, abychom podpořili tvorbu vedlejších pupenů – růžiček.

Sklízet je možné jednorázově nebo i postupně od října po celou zimu až do dubna příštího roku. Pokud hrozí silné mrazy, je možné rostliny na zimu přesunout do pařeniště. Je ověřeno, že když růžice projdou mrazem, mají lepší chuť.

Pozemek udržujeme bez plevelů a v létě vydatně zaléváme.

Výživa hnojení

Kapusta se řadí mezi plodiny první trati. Na podzim zapravíme do půdy 5–7 kg chlévského hnoje/m2, a půdu povápníme. Dalších 20–25 g dusíku/m2, zapravíme před výsadbou. Během vegetace je potřeba dodat ještě 8g dusíku/m2 a rovnoměrně tuto dávku rozdělit, k tomu v průběhu vegetace přidáme 13g P2O5/m2, 25 g K2O/m2 a 5 g MgO/m2 ve formě NPK hnojiva. Složité chemie přitom není třeba se bát, pokud použijete jakékoliv NPK hnojivo na zeleninu, na obale budete o dávkování jednotlivých typů plodin náležitě informováni.

Choroby a škůdci

  • Bakteriální černá žilkovitost brukvovitých
  • Padlí brukvovitých
  • Mšice zelná
  • Květilka zelná
  • Bělásek řepkový

Druhy

Lunet F1

Středně raná odrůda s vysokým košťálem, tvoří mnoho velkých, tmavě zelených růžic. Odrůda je oblíbená jak u malých tak u velkých pěstitelů.

Rosella F1

Poloraná vzrůstná odrůda s mohutnou vrcholovou růžicí. Je velmi výnosná s velkým množstvím větších růžic.

Rady a typy, výživová hodnota

Kapusta obsahuje 3–5% bílkovin, 7% sacharidů, 0,5% vlákniny. Z vitamínů je nejvíc obsažen vitamín C, B1, B2, E a A a velké množství minerálních látek, například draslík, fosfor, síra. Nevýhodou je, že se musí tepelně upravit, aby lépe chutnala a to použití kapusty v kuchyni značně omezuje. Přesto se jedná o výbornou součást mražených zeleninových směsí, přidává se do polévek, omáček, nebo jen podušená se může použít k přízdobě teplých pokrmů. Používá se také jako součást originálních salátů, skvěle chutná například v kombinaci s vlašskými ořechy.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Růžičkové kapustě ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Řůžičkové kapusty


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.