Zpět na výběr rostliny

Šácholan Soulangeův

Šácholan Soulangeův pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Rozložitý stromek s dlouhými pravidelně rozloženými větvemi rozvětvujícími se nízko nad zemí. Velké celokrajné kožovité listy jsou na větvích uspořádány střídavě. Krásné růžově nebo bíle zbarvené květy s velkými květními lístky jsou velmi nápadné a otevírají se na jaře před rašením listů. Plodem jsou kožovité tobolky, ze kterých visí na tenkých stopečkách červenavě zbarvená semena.

Stanoviště

Tento kříženec zahradního původu u nás roste v nížinách a středních polohách. Dává přednost lehčím živným půdám kyselé reakce a polostínu. Na plném oslunění vyžadují zastínění keři z jižní strany. Vyžaduje chráněná místa. Nesnáší vápenaté půdy, na kterých často trpí chlorózou, tj. žlutozeleně zbarvenými listy.

Kultivary

K dostání jsou různé kultivary, Alexandriana má květní plátky uvnitř bílé a na spodu tmavorůžově zbarvené, Lennei má květy podobné, jen zvenčí jsou celé tmavorůžové. Alba Superba má květy celé bílé z obou stran a oboustranně růžové květy má kultivar Rubra.

Zajímavosti

Magnólie trpí na vápenitých půdách chlorózou, kterou můžeme odstranit, když dřeviny alespoň dvakrát za sezónu zalijeme 2% roztokem zelené skalice.

Blízce příbuzný šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata) pochází z Japonska, dorůstá jen výšky kolem 2 m. Vonné květy mají užší květní lístky, krémově bílé barvy, které rozkvétají také před olistěním. Má podobné nároky a kvete již koncem března. Kultivar Rosea je růžový.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Šácholanu Soulangeovu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Šácholanu Soulangeova


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.