Zpět na výběr rostliny

Šafrán

Šafrán pěstují: Janaen, sud, nosanek


Šafrán je hlíznatá rostlina, která pochází z Malé Asie. Velkokvěté formy byly vyšlechtěny v Holandsku. Květy rostou na rostlině jednotlivě v odstínech žluté, fialové, modré a purpurové. Zajímavé jsou příčně pruhované květy. Krokusy dělíme podle doby kvetení na jarní – kvete od února do konce dubna a na podzimní – kvete v září a říjnu.

Stanoviště

Krokusům se dobře daří v lehčích humózních půdách. Dostatek vláhy je dobré zajistit na jaře a na podzim, přes léto potřebují sucho.

Jarní krokusy jsou krásné v trávníku ve skupinách, na okraji záhonů a v miskách s jinými jarními cibulovinami.

Podzimní šafrány vysazujeme hlavně pod koruny stromů. Zplaňují pomocí mravenců, kteří roznášejí jejich semena.

Péče

Jarní druhy šafránu vysazujeme koncem září, podzimní v červenci. Sázíme je do skupin, více vynikne jejich barevnost. Hloubka se doporučuje cca 6–8 cm (2× velikost hlízy). Před zimou zasypeme místa s výsadbou tenkou vrstvou humusu.

Rozkvétají jen velké hlízy. Každým rokem se vytváří hlíza nová v polovině staré. Některé druhy podzimních šafránů vytvářejí přes zimu listy, proto je dobré je na zimu zakrýt chvojím nebo tenkou vrstvou listí.

Často sa stane, že krokus vykvete pouze prvním rokem po výsadbě. Aby kvetl i v dalších letech, měli bychom dodržovat tato tři pravidla:

  • Za prvé hlízy čas od času vyrýt a znovu zasadit, protože se každým rokem stěhují jednak z místa na místo, jednak hlouběji do země.
  • Za druhé nevysazovat šafrány do míst s vyšším výskytem myší a hrabošů, protože jsou jejich oblíbenou pochoutkou.
  • A konečně za třetí, když jsou krokusy vysázené v trávníku, můžeme ho posekat až tehdy, když jejich listy zcela uvadnou a zežloutnou, tj. zásobní látky se přesunou z listů do hlízy.

Rady a tipy

Krokus neboli šafrán je známé, poměrně drahé koření, které barví pokrmy do žluta. Toto koření jsou blizny uvnitř květu zejména podzimních krokusů – Crocus sativus pocházejících z oblastí Afganistánu a Íránu.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Šafránu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Šafránu


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.