Zpět na výběr rostliny

Šalvěj

Šalvěj pěstují: sud


Šalvějí, pěstovaných v našich zeměpisných šířkách je několik druhů. Všechny jsou poměrně nenáročné na pěstování a proto oblíbené.

Stanoviště

Šalvěj má ráda úrodnou, nezamokřenou půdu a slunce. Její krása vynikne ve skupinové výsadbě na větším prostoru. Používá se v plošných, ornamentálních výsadbách. Je možné ji pěstovat i v truhlíku, je hezká s převislými balkonovými květinami.

Péče

Jednoleté šalvěje vyséváme poměrně brzy, v lednu a únoru do pařeniště. Klíčí při teplotách 18–20°C. Rostliny musíme před výsadbou na stanoviště otužovat, jsou velmi choulostivé na mráz. V průběhu kvetení, od června do října, odstraňujeme odkvetlá květenství. Šalvěje zaléváme mírně, nesnášejí přemokření. Rostou poměrně rychle, dosahují velikosti 40–50 cm.

Někdy se podaří rostliny uchovat do příštího jara. Na podzim, před příchodem mrazů je přeneseme do bezmrazé místnosti, zastřihneme a v průběhu zimy velice málo zaléváme. Většinou květiny z jara zase obrostou a vykvetou.

Druhy

Šalvěj pomoučněná (Salvia farinacea)

Pochází z jihu USA a kvete tmavě modře. Celá rostlina je lehce plstnatá, jeví se jako posypaná moukou, od toho její název.

Šalvěj zářivá (Salvia splendens)

Je ve své domovině, v Brazilii, vytrvalý keř. Její původní a také nerozšířenější barva je zářivě červená. Vyskytuje se ale v mnoha kultivarech, květ může být zbarven do růžova, bíla, tmavě červena. Kvete od června do září, ale i po odkvětu zůstávají zbarvené kalichy, je tedy dekorativní daleko déle.

Šalvěj rozkladitá (Salvia patens)

Oblíbená v našich podmínkách, kvete modře a je méně výrazná než šalvěj zářivá a šalvěj muškátová (Salvia sclarea), která se pěstuje jako dvouletka.

Rady a tipy

Šalvěje přitahují včely.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Šalvěji ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Šalvěje


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.