Zpět na výběr rostliny

Sasanka

Sasanku pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Dle doby kvetení se dělí na kvetoucí na jaře, v létě, na podzim. Některé druhy vytvářejí hlízky, proto je můžeme řadit k hlíznatým květinám (např. sasanka věncová, sasanka vábná). Náleží do čeledi Ranunculaceae – Pryskyřníkovité. Rostou trsovitě.

Stanoviště

Požadují humózní, živné, vlhčí půdy, nevápenité, propustné, mají rády kyselé půdy (s trochou rašeliny), spíše místo polostinné, chráněné. Sasanka lesní snese i suché půdy, vápenité.

Množení a sázení

Dělením trsu, oddělováním zakořenělých výběžků na konci léta nebo semenem na podzim. Druhy Anemone tomentosa a sasanka japonská se množí kořenovými řízky. Pokud chceme pěstovat sasanku lesní nebo i jiný druh, přidáme při výsadbě trochu písku nebo vápence.

Kvetení

Kvetou na jaře duben až červen, podzimní sasanka japonská i Anemone tomentosa v srpnu až říjnu, Anemone vitifolia v červenci až srpnu.

Péče

Sasanka japonská se musí na zimu přikrýt. Pravidelná zálivka, kypření půdy.

Choroby a škůdci

  • Padlí (Erysiphceae)
  • Botryotiniová skvrnitost (plíseň šedá, Botryotinia fuckeliana)
  • Háďátka

Použití

Do trvalkových záhonů, vodní toky, solitéry, k řezu do vázy, i ke zplanění v přírodně krajinářských úpravách (sasanka lesní).

Druhy a jejich kultivary

Druhy kvetoucí na jaře

Sasanka lesní (Anemone sylvestris)

Je u nás chráněná, roste na suchých, světlých místech, na vápencích, má dlanitě dělené listy, 3 až 5 ti četné, vysoká je 30 cm. Květy jsou jednoduché s velkým množstvím žlutých tyčinek, bílé.

Kultivary: Elise Feldman

Druhy kvetoucí na podzim

Sasanka japonská (Anemone hupehensis)

Je původem z Číny, Japonska. Má laločnaté, trojčetné listy, jemně ochmýřené. Vzpřímené, vidličnatě se větvící lodyhy. Květy jsou velké růžové, kvetou v latách, pětiplátečné. Je vysoká 100 cm.

Kultivary: Anemone hupehensis var. japonica, A. hupehensis var. japonica Prinz Heinrich.

Anemone vitifolia

Pochází z Himaláje, listy jsou podobné listům vinné révy, květy jsou velké, bělavé, růžové. Je vysoká 50–80cm, u nás se vyskytuje ojediněle.

Anemone – japonica – Hybrida

Vznikly křížením sasanky japonské a Anemone vitifolia.

A jejich kultivary jsou: Elegans, Albadura, Honorine Jobert, Margarette, Lady Gilmour, Hadspen Abundance.

Anemone x Lesseri, Anemone nemorosa

Alba Plena, Robinsoniana.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Sasance ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Sasanky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.