Zpět na výběr rostliny

Sedmikráska

Sedmikrásku pěstují: zajda2000, Janaen


Dvouleté rostliny pocházejí z Evropy. Jedná se o nenáročné květiny, které kvetou na jaře v březnu až květnu, planné odrůdy i celé léto. Z přízemní růžice listů vyrůstá krátká lodyha, na které je květ obvykle se žlutým středem, u plnokvětých odrůd střed mizí. Sedmikrásky kvetou v odstínech bílé a červené. Skupina Gigant má úbory v průměru až 8 cm.

Stanoviště

Rostliny jsou naprosto nenáročné na stanoviště. Lepší je výživná, kyprá půda, mírně vlhká, nepřemokřená. Sedmikrásky jsou velice odolné, jen holomrazy je mohou poškodit. Často se na jaře vysazují do truhlíků do společnosti macešek, hezké jsou i na okraji záhonu nebo ve skalce.

Péče

Sedmikrásky vyséváme v červenci do pařeniště, ale můžeme i rovnou na stanoviště a pak je vyjednotíme. Semena nezasypáváme. Do podzimu rostliny vytvoří listy a na jaře rozkvetou. Na zahradě se pak volně vysemeňují a postupně zplaňují. Často se stávají nežádoucím „plevelem“ v anglických trávnících.

Rady a tipy

Sedmikrásky jsou výborné do jarních salátů, mají ostrou oříškovou chuť. Můžeme jíst listy i květy. Obsahují minerály, ve formě koupelí léčí akné a lupenku. Používáme pouze chemicky neošetřené rostliny.

Diskuse:


Diskuze

O Sedmikrásce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Sedmikrásky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce