Zpět na výběr rostliny

Sedmikráska

Sedmikrásku pěstují: zajda2000, Janaen


Dvouleté rostliny pocházejí z Evropy. Jedná se o nenáročné květiny, které kvetou na jaře v březnu až květnu, planné odrůdy i celé léto. Z přízemní růžice listů vyrůstá krátká lodyha, na které je květ obvykle se žlutým středem, u plnokvětých odrůd střed mizí. Sedmikrásky kvetou v odstínech bílé a červené. Skupina Gigant má úbory v průměru až 8 cm.

Stanoviště

Rostliny jsou naprosto nenáročné na stanoviště. Lepší je výživná, kyprá půda, mírně vlhká, nepřemokřená. Sedmikrásky jsou velice odolné, jen holomrazy je mohou poškodit. Často se na jaře vysazují do truhlíků do společnosti macešek, hezké jsou i na okraji záhonu nebo ve skalce.

Péče

Sedmikrásky vyséváme v červenci do pařeniště, ale můžeme i rovnou na stanoviště a pak je vyjednotíme. Semena nezasypáváme. Do podzimu rostliny vytvoří listy a na jaře rozkvetou. Na zahradě se pak volně vysemeňují a postupně zplaňují. Často se stávají nežádoucím „plevelem“ v anglických trávnících.

Rady a tipy

Sedmikrásky jsou výborné do jarních salátů, mají ostrou oříškovou chuť. Můžeme jíst listy i květy. Obsahují minerály, ve formě koupelí léčí akné a lupenku. Používáme pouze chemicky neošetřené rostliny.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Sedmikrásce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Sedmikrásky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.