Zpět na výběr rostliny

Škumpa ocetná

Škumpu ocetnou pěstují: Janaen


Rozložitý stromek se silnými řídkými větvemi, které jsou hustě hnědě chlupaté. Lichospeřené listy jsou jemně zubaté. Nenápadně zelené šištice květů na konci větévek se koncem léta mění ve výrazné fialové palice, které na stromech vytrvávají až do jara příštího roku. Plody jsou drobné, hustě ochmýřené. Hustý kořenový systém vytváří často hojné odnože.

Stanoviště

Tato severoamerická dřevina u nás roste od nížin až do hor. Dává přednost propustným půdám a plnému slunci, ale snese i sucho a polostín. Je otužilá, na půdu nenáročná; městské prostředí snáší dobře.

Kultivary

Kultivar Dissecta je nižší a má jemné, hluboce stříhané listy.

Zajímavosti

Tento rychle rostoucí stromek se často velice rychle šíří kořenovými odnožemi nebo semeny, proto je vhodné jej vysadit někde, kde to nevadí, nebo tyto výhony pravidelně odstraňovat. Na podzim se listy zbarvují do úžasných odstínů oranžové až fialové barvy.

Velice podobná škumpa lysá (Rhus glabra) je maličko nižší s lysými, šedavě ojíněnými větvemi. Její ozdobný kultivar s jemně stříhanými listy se jmenuje Laciniata.

V Severní Americe roste příbuzný druh nazývající se lidově jedovatý břečťan, botanicky škumpa jedovatá (Rhus toxicodendron), což je stín milující liána rostoucí hojně v podrostu, která se často vyskytuje i jako plevel v zahradách a záhonech. Obsahuje silně jedovaté éterické oleje, které způsobují mnoha lidem pálivé svědící puchýře. Přitom je velice problematická skutečnost, že se účinek začne projevovat většinou až po 24 hodinách a to nejenom na místě, kterým jste se listů liány dotkli, ale i na všech dalších místech těla, která s tím prvním místem přišla do styku. Takže pokud jste se dotkli liány rukou, můžou být zasažena nejrůznější místa, kterých se dále dotknete. Velmi nebezpečné otravy vznikají v případě zasažení sliznic a nadýchání se kouře z hořící liány. Podle tvrzení některých lékařů se jed v těle člověka ukládá. To znamená, že když někdo není alergický, ale dostává se s rostlinou častěji do styku, pak se u něho časem alergie s největší pravděpodobností také projeví.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Škumpě ocetné ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Škumpy ocetné


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.