Zpět na výběr rostliny

Sleziník

Sleziník pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Sleziník je vytrvalá, trsnatá kapradina z čeledi sleziníkovitých. Listy rostou v trsech a celá rostlina dosahuje výšky do 20 cm.

Tmavě zelené listy snadno přezimují a v zimě chrání pupen, který je umístěný nízko nad zemí. Je známo poměrně velké množství druhů, z nichž nejvýznamější je sleziník červený (Asplenium trichomanoides), lidově nazývaný netík, živý vlas nebo nehtová bylina).

Stanoviště

Vyskytuje se kromě horských oblastí téměř na celém území Čech, roste v celé Evropě, Kanadě, v Indii, Číně a Japonsku.jedná se o klasivký kosmopolitní druh. Jako jedna z mála kapradin dává sleziník přednost kamenitým půdám, roste převážně ve skalách a ve štěrbinách zahradních zídek. Vyhledává polostinná místa, snáší ale i slunce a delší období sucha.

Množí se od července do září výtrusy na spodní straně listů, v zahradách dělením trsů.

V okrasných zahradách bývá často pěstován na stinných místech skalek. Sleziník červený není chráněnou rostlinou, ale poddruh sleziník červený zakřivený je zákonem chráněný.

Další druhy

Sleziník routička (Asplenium ruta-muraria) je nižší než sleziník červený, dobře snáší sucho, roste převážně na vápencových skalách. Je to naše nejmenší kapradina.

Sleziník zelený (Asplenium viride) roste v horských oblastech, ve Skandinávii, v pohoří Atlas, u nás se vyskytuje velice zřídka, jedná se o ohrožený druh.

Sleziník německý (Asplenium germanicum) roste na nevápencových skalách.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Sleziníku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Sleziníku


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.