Zpět na výběr rostliny

Slivoň

Slivoň pěstují: Lacenka


Rozlišujeme je na durancie, mirabelky a renklódy. Jsou od sebe navzájem velmi obtížně odlišitelné, jelikož mají řadu charakteristických vlastností společných. Kvetou sněhobíle, mají ochmýřené letorosty. Od švestek je odlišná většími listy a horší oddělitelností pecky od dužniny. Plody zahrnují snad všechny tvarové a barevné kombinace, které nejsou podmíněny druhově, ale vnějšími podmínkami. Vhodnou podnoží je myrobalán, slivoňové semenáče a žilienky, které ovšem vyžadují dostatek půdní vláhy. Myrobalánové podnože se zpravidla vysazují do suchých a teplejších stanovišť.

Durancie

Hodí se hlavně pro přímý konzum, jelikož mají nakyslou slupku. Pokud se dá dužnina snadno oddělit od pecky, jde o damascény. Ty jsou také vhodné jako podnože pro ryngle. Pokud se pecka od dužniny oddělit nedá, jedná se o durancie. Také se dobře hodí jako podnože, protože mohou spolehlivě plodit i ve vysokých polohách a nenamrzají.

Mirabelky

Mirabelky vznikly křížením ušlechtilých slivoní. Mají malé a kulaté plody, které jsou specificky aromatické. Hodí se zejména k zavařování.

Renklódy (ryngle)

Mají kulaté a větší plody. Barevnost je různá – od bílé, po fialovou a zelenou. Chuťově vynikají svojí sladkostí, výborně se hodí k zavařování.

Choroby a škůdci

  • Virové neštovice – šarka
  • Monilióza
  • Svilušky
  • Obaleč švestkový
  • Pilatky

Odrůdy mirabelek, slív a rynglí

Malvazinka

Pochází nejspíš z Velké Británie. Tato odrůda je nenáročná na půdní podmínky, ale nejlépe jí svědčí vlhké a živné půdy, stanoviště by mělo být chráněné před větrem. Plody jsou menší, kulaté a fialové, ale plodnost není příliš velká. Zraje v první polovině července.

Althanova renklóda

Jde o domácí odrůdu. Vyžaduje slunné a chráněné stanoviště s vlhkými a živnými půdami. Roste velmi bujně, je charakteristická velkou korunou. Je cizosprašná, kvete středně raně a dozrává v polovině září. Plody jsou spíše kulaté, jemně fialové. Pro svou chuť je oblíbená zvláště u dětí.

Bríská

Pochází z Francie. Je relativně mrazuvzdorná. Na stanoviště je nenáročná, ale pokud ji budete vhodně přihnojovat, dočkáte se až dvojnásobné úrody. Jde o odrůdu cizosprašnou. Plody jsou spíše menší, s fialovým nádechem a sklízí se v druhé půli července.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Slivoni ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Slivoně


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdceMáte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.